The interdisciplinary project is motivated by the recent advances in the field of statistical modelling of extremes and their applications in the non-stationary context of ‘climate change’. The previous studies involved many ad hoc settings and/or decisions concerning the methodology, which need to be justified, and have not been adapted for time series models. The aims of this project are (i) to develop statistical models of extremes based on both homogeneous (with constant intensity) and non-homogeneous (with intensity dependent on covariates) Poisson process approaches combined with the ‘peaks-over-threshold’ method that utilizes regression quantiles; (ii) to develop methods based on marked point process for time series models; (iii) to apply these models to estimating probabilities of extremes in the observed data and climate model simulations; (iv) to compare the performance of the homogeneous and non-homogeneous Poisson process approach; and (v) to compare the maximum likelihood and Bayesian techniques for the estimation of the models’ parameters. The project makes use of recently released transient simulations by climate models, in particular regional climate models over Europe. (en)
Interdisciplinární projekt je motivovaný nedávnými pokroky v oblasti statistického modelování extrémů a jejich aplikací v nestacionárním kontextu změny klimatu. Předchozí práce obsahovaly ad hoc nastavení nebo rozhodnutí týkající se metodiky, které je třeba zdůvodnit, a nebyly adaptovány pro modely časových řad. Cíle projektu jsou (i) vyvinout statistické modely extrémů založené na homogenním (s konstantní intenzitou) a nehomogenním (s intenzitou závislou na dalších proměnných) Poissonově procesu v kombinaci s metodou ‘peaks-over-threshold’ využívající regresní kvantily; (ii) vyvinout metody založené na ‘marked’ bodovém procesu pro modely časových řad; (iii) aplikovat tyto modely k odhadu pravděpodobností extrémů v pozorovaných datech a simulacích klimatických modelů; (iv) srovnat přístupy založené na homogenním a nehomogenním Poissonově procesu; a (v) srovnat metody maximální věrohodnosti a Bayesovský přístup k odhadu parametrů těchto modelů. Projekt využívá nedávno dokončených simulací klimatických modelů, zejména regionálních klimatických modelů pro Evropu.
Projekt přispěl k rozvoji statistických modelů extrémů v klimatologii. Cíle projektu byly splněny a v plné šíři prezentovány. Projekt přispěl k řešení tří disertačních prací. Výstupy projektu zahrnují publikace v kvalitních časopisech a monografiích i vyžádané přednášky na konferencích. Projekt byl řešen v souladu s pravidly poskytovatele, změny ve financování byly patřičně zdůvodněny. (cs)
The project develops recent statistical models for extreme climate events. Declared objectives were met and presented. Three PhD thesis were supported by the project. Results of the project include papers in respected scientific journals, book chapters and invited conference lectures. The project was realized in accordance with the guidelines and changes in funding were substantiated. (en)