About: The Shield of Faith of Jerome of Prague and the Practical Use of a Representation of the Trinity on the English Banners at the Turn of the Middle and the Modern Age     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • The study deals with the representation of the Trinity by the shield of faith in the frame of its alleged presence on the English army banners. The text proceeds from the diagram of the shield of faith as used by Jerome of Prague and notices that the motif was used from the 15th century at the latest not only as a signum devotionis, but also as a symbol of God that was frequently accompanied by a representation of arma christi, which served as a sign of Christ. The study shows that both the types of representation were used in the heraldic symbols of church institutions. In the discussion, the study focuses on the question of which concrete representation of the Trinity was present at the banners and confirms that it was rather the motif of the throne of grace. Finally, the study treats the popularity of the shield of faith in the 19th century, which is in contrast to the scientific use of the diagram by Jerome of Prague and in the period shortly after the 4th Council of Lateran. (en)
  • Studie se zabývá vyobrazením Nejsvětější Trojice za pomoci štítu víry (scutum fidei) v kontextu jeho údajného užití na anglických vojenských praporech. Vychází z užití motivu ve filosofickém díle Jeronýma Pražského a všímá si, že byl tento diagram nejpozději od počátku 15. století užíván nikoli jen jako signum devotionis, ale i jako heraldický znak trojjediného Boha, jenž často doprovázelo vyobrazení arma christi, které sloužilo jako heraldický znak Krista. Ukazuje, že se obě vyobrazení užívala i ve znacích církevních institucí. V následné diskuzi se studie zabývá otázkou po konkrétním vyobrazení Trojice na praporech a potvrzuje, že se jednalo spíše o motiv trůnu milosti. Konečně se krátce věnuje obnovené popularitě tradice vyobrazení štítu víry v 19. století, jenž je v kontrastu s ryze vědeckým užitím diagramu u Jeronýma Pražského a v období krátce po 4. lateránském koncilu (1215).
  • Studie se zabývá vyobrazením Nejsvětější Trojice za pomoci štítu víry (scutum fidei) v kontextu jeho údajného užití na anglických vojenských praporech. Vychází z užití motivu ve filosofickém díle Jeronýma Pražského a všímá si, že byl tento diagram nejpozději od počátku 15. století užíván nikoli jen jako signum devotionis, ale i jako heraldický znak trojjediného Boha, jenž často doprovázelo vyobrazení arma christi, které sloužilo jako heraldický znak Krista. Ukazuje, že se obě vyobrazení užívala i ve znacích církevních institucí. V následné diskuzi se studie zabývá otázkou po konkrétním vyobrazení Trojice na praporech a potvrzuje, že se jednalo spíše o motiv trůnu milosti. Konečně se krátce věnuje obnovené popularitě tradice vyobrazení štítu víry v 19. století, jenž je v kontrastu s ryze vědeckým užitím diagramu u Jeronýma Pražského a v období krátce po 4. lateránském koncilu (1215). (cs)
Title
  • The Shield of Faith of Jerome of Prague and the Practical Use of a Representation of the Trinity on the English Banners at the Turn of the Middle and the Modern Age (en)
  • Štít víry Jeronýma Pražského a praktické užití vyobrazení Nejsvětější Trojice na anglických praporech z přelomu středověku a novověku
  • Štít víry Jeronýma Pražského a praktické užití vyobrazení Nejsvětější Trojice na anglických praporech z přelomu středověku a novověku (cs)
skos:prefLabel
  • The Shield of Faith of Jerome of Prague and the Practical Use of a Representation of the Trinity on the English Banners at the Turn of the Middle and the Modern Age (en)
  • Štít víry Jeronýma Pražského a praktické užití vyobrazení Nejsvětější Trojice na anglických praporech z přelomu středověku a novověku
  • Štít víry Jeronýma Pražského a praktické užití vyobrazení Nejsvětější Trojice na anglických praporech z přelomu středověku a novověku (cs)
skos:notation
  • RIV/67985955:_____/13:00421068!RIV14-GA0-67985955
http://linked.open...avai/predkladatel
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • I, P(GBP405/12/G148)
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 108006
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/67985955:_____/13:00421068
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • shield of faith; scutum fidei; Jerome of Prague; Trinity; army banners (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [B585AA4F7762]
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Praha
http://linked.open...vEdiceCisloSvazku
  • Europaeana Pragensia
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • O felix Bohemia! Studie k dějinám české reformace
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...v/pocetStranKnihy
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Pavlíček, Ota
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Filosofia
https://schema.org/isbn
  • 978-80-7308-453-0
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 58 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software