salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: Imunostimulancia, interferony, ATC kód: L03AB04
Roferon-A prokázal řadu aktivit takzvaného přirozeného lidského interferonu alfa. Roferon-A vykazuje protivirové účinky vyvoláním rezistence buněk k virovým infekcím a modulací imunitního systému k neutralizaci virů nebo k eliminaci virem infikovaných buněk. Detailní mechanizmus protinádorového působení přípravku Roferon-A není dosud znám. V lidských nádorových buňkách, na něž Roferon-A působil, jsou však popisovány nejrůznější změny: u buněk HT 29 dochází k významnému poklesu syntézy DNA, RNA i proteinů. Ukázalo se, že Roferon-A má in vitro antiproliferační aktivitu vůči různým druhům lidských nádorů a inhibuje růst některých lidských nádorových xenotransplantátů u deficientních holých myší. Citlivost vůči přípravku Roferon-A byla testována na některých liniích lidských nádorových buněk, které rostou in vivo u imunotolerantních myší. Antiproliferační aktivita přípravku Roferon-A byla studována in vivo zejména na karcinomu prsu, adenokarcinomu slepého střeva, karcinomu tlustého střeva a prostaty. Stupeň jeho protinádorové aktivity je různorodý.
Na rozdíl od jiných lidských proteinů jsou mnohé účinky interferonu alfa-2a částečně nebo zcela potlačeny, je-li testován na zvířatech. Přesto byla u opic Makak rhesus podáním interferonu alfa-2a vyvolána významná odolnost na virus vakcinie.
Klinická účinnost a bezpečnost
Trichocelulární leukemie
Terapeutická účinnost přípravku Roferon-A při léčbě trichocelulární leukemie byla hodnocena v rámci rozsáhlé studie, která zahrnovala 218 pacientů. U 174 z nich bylo možno zhodnotit účinnost po 16 až 24 týdnech terapie. Odpověď byla pozorována u 88 % pacientů (celková odpověď v 33 %, částečná v 55 % případů).
Kaposiho sarkom spojený s onemocněním AIDS
Účinnost přípravku Roferon-A při léčbě Kaposiho sarkomu byla zjišťována u 364 nemocných, kterým byla podávána dávka 3 až 54 milionů IU denně. Objektivní odpověď závisela na dávce a pohybovala se od 14 % do 50 %, přičemž se nejlepší terapeutický efekt projevil při denní dávce 36 milionů IU (13,3 % celková odpověď, 12,2 % částečná odpověď). Vysoký počáteční počet CD4 lymfocytů byl příznivým prognostickým faktorem; 46 % pacientů s počtem CD4 > 400/mm3 na Roferon-A reagovalo. Odpověď na Roferon-A byla nejsilnějším faktorem pro hodnocení prognózy přežití.
Chronická myeloidní leukemie (CML)
Účinnost přípravku Roferon-A byla stanovena u 226 pacientů v chronické fázi CML a srovnávána se 109 pacienty, kteří obdrželi chemoterapii (hydroxyureu nebo busulfan). V obou skupinách se vyskytovaly skutečnosti příznivé pro diagnózu (méně než 10 % blastů v krvi) a léčba interferonem byla zahájena v průběhu šesti měsíců od stanovení diagnózy. Léčba pacientů s CML v chronické fázi vedla k získání hematologické odpovědi u stejného procentuálního počtu pacientů (85 až 90 %) jako při použití standardní chemoterapie. Mimo to se u pacientů léčených přípravkem Roferon-A projevila v 8 % případů kompletní cytogenetická odpověď a ve 38 % částečná cytogenetické odpověď. Oproti tomu během chemoterapie byla navozena částečná cytogenetická odpověď u 9 % pacientů. Časový vývoj chronické fáze leukemie v akcelerovanou nebo blastickou fázi byl u skupiny nemocných léčených přípravkem Roferon-A delší (69 měsíců) než u skupiny s konvenční chemoterapií (46 měsíců) (p<0,001), stejně jako hodnoty vyjadřující medián celkového přežití (72,8 měsíce oproti 54,5 měsíce, p=0,002).
Kožní T-buněčný lymfom (CTCL)
Účinnost přípravku Roferon-A byla stanovena u 169 pacientů s CTCL, z nichž většina (78 %) byla rezistentní vůči standardní terapii, nebo u nich docházelo k relapsům. V hodnotitelné skupině 85 nemocných nastala odpověď na léčbu u 58 % z nich (ve 20 % celková odpověď, v 38 % částečná odpověď). Na terapii reagovali pacienti ve všech stádiích choroby. Hodnota mediánu doby trvání celkové odpovědi od počátku léčby byla 22 měsíců, přičemž 94 % nemocných s celkovou odpovědí setrvalo v remisi po dobu 9 měsíců.
Chronická hepatitida B
Účinnost přípravku Roferon-A v léčbě chronické hepatitidy B byla zjišťována ve studii zahrnující více než 900 pacientů. V klíčové kontrolované studii bylo 238 pacientů náhodně rozděleno do čtyř skupin: nemocní, kterým bylo podáváno 2,5 milionů IU/m2, 5,0 milionů IU/m2 nebo 10 milionů IU/m2 přípravku Roferon-A třikrát týdně a skupina nemocných bez léčby. Doba léčby byla 12 až 24 týdnů v závislosti na odpovědi, např. na clearance sérového HBeAg a HBV DNA. Pacienti byli sledováni po 12 měsíců od přerušení léčby. Statisticky signifikantní rozdíl byl nalezen v době trvání odpovědi [clearance antigenu hepatitidy B e (HBeAg) a DNA viru hepatitidy B (HBV DNA)] u léčených a neléčených pacientů (37 % oproti 13 %). Rozdíly v odpovědi u skupin, jimž byla podávána různá dávka přípravku, nebyly statisticky významné (33 %, 34 % a 43 % při podávání 2,5, 5,0 a 10,0 milionů IU/m2). Sérologické a virologické odpovědi byly po 12 měsících sledování již neléčených pacientů spojeny s významným zlepšením histologického nálezu na játrech.
Chronická hepatitida C
Účinnost přípravku Roferon-A v léčbě chronické hepatitidy C byla stanovena u 1701 pacientů. V kontrolní skupině bylo 130 těchto pacientů, kteří nebyli léčeni nebo jim bylo podáváno placebo. V doporučeném dávkování navozuje Roferon-A celkovou biochemickou odpověď až u 85 % nemocných, přičemž odpovídavost se u 11 až 44 % pacientů udržuje nejméně po dobu 6 měsíců po léčbě, v závislosti na charakteru onemocnění před zahájením léčby, délce jejího trvání a dávkách IFN. Na základě hodnocení jaterních biopsií odebraných před a po léčbě bylo ověřeno, že biochemická odpověď na Roferon-A je spojena se signifikantním zlepšením jaterních chorob. U nemocných, kde odpovídavost přetrvávala 3 až 6 měsíců po terapii, bylo popsáno její udržení až po 4 roky.
Srovnání terapeutické účinnosti interferonu alfa-2a podávaného samostatně nebo v kombinaci s ribavirinem bylo prováděno v dvojitě zaslepené randomizované klinické studii u pacientů v minulosti neléčených a u relapsujících pacientů s virologicky, biochemicky a histologicky prokázanou chronickou hepatitidou C. Po dobu šesti měsíců od ukončení léčby přetrvávala biochemická a virologická odpověď i zlepšení histologického nálezu.
U relapsujících pacientů bylo pozorováno statisticky významné 10 násobné zvýšení (ze 4 % na 43 %; p<0.01) přetrvávání virologické a biochemické odpovědi. Příznivý profil kombinované terapie se též projevuje na míře odpovědi ve vztahu k HCV genotypu nebo k počátečním hodnotám počtu kopií viru na buňku (virová nálož). Ačkoli doba trvání odpovědi u nemocných s HCV genotypem-1 byla kratší než u celkové populace (přibližně 30 % proti 0 % při monoterapii), pozitivní přínos ribavirinu podávaného v kombinaci s interferonem alfa-2a je, zejména u této skupiny nemocných, zřejmý. V důsledku podávání kombinované terapie došlo rovněž k zlepšení histologických nálezů.
Příznivé výsledky byly též zaznamenány v malé studii u dosud neléčených nemocných s hepatitidou C, kterým byl podáván interferon alfa-2a (3 miliony IU třikrát týdně) v kombinaci s ribavirinem.
Další informace o farmakodynamických vlastnostech jsou uvedeny v Souhrnu údajů o přípravku ribavirin.
Folikulární nehodgkinské lymfomy
Účinnost přípravku Roferon-A podávaného souběžně s cytotoxickou terapií (chemoterapie typu CHOP: cyklofosfamid, vinkristin, prednison a doxorubicin) byla stanovena u 122 pacientů s klinicky agresivními nehodgkinskými lymfomy nízkého až středního stupně malignity ve srovnání s kontrolní skupinou 127 nemocných se stejným režimem chemoterapie. V obou přístupech byla získána objektivně srovnatelná reaktivita, avšak při podávání přípravku Roferon-A se dostavil výrazný efekt v prodloužení období do selhání léčby (p<0,001) a prodloužení doby trvání celkové odpovědi (p<0,003).
Karcinom ledviny
Kombinace s vinblastinem
Byla hodnocena účinnost přípravku Roferon-A při současném podávání s vinblastinem ve srovnání s vinblastinem podávaným samostatně. U nemocných s pokročilým karcinomem ledviny nebo metastazujícím karcinomem ledviny měla kombinace přípravku Roferon-A a vinblastinu lepší účinek než samotný vinblastin. Medián přežití byl 67,8 týdne ve skupině 79 pacientů léčených přípravkem Roferon-A v kombinaci s vinblastinem a 37,8 týdne u 81 pacientů léčených pouze vinblastinem (p=0,0049). Celková míra odpovědí byla 16,5 % u pacientů léčených přípravkem Roferon-A v kombinaci s vinblastinem a 2,5 % u pacientů léčených pouze vinblastinem (p=0,0025).
Kombinace s bevacizumabem (Avastin)
Klíčová studie fáze III srovnávala užití bevacizumabu v kombinaci s interferonem alfa-2a (N=327) s placebem plus interfereonem alfa-2a (N=322) v první linii léčby pacientů s pokročilým a/nebo metastazujícím karcinomem ledviny po nefrektomii.
Tabulka 1: výsledky účinnosti ze studie BO17705
Parametr
(střední hodnota)
Pbo + IFN N = 322
Bv + IFN N = 327
Poměr rizikα
p-hodnota
Střední doba přežití
21,3 měsíce
23,3 měsíce
0,91
(0,76 – 1,10)
p = 0,3360 β
Doba přežití do progrese
5,5 měsíce
10,2 měsíce
0,75
(0.64 – 0,88)
p < 0,0004 β
Celková četnost odpovědi (
12,5 %
32,4 %
19,9
p < 0,0001 (
α – určeno s 95% CI. Pro celkovou četnost odpovědi (ORR) je uveden rozdíl v četnostech mezi rameny studie.
β - p- hodnota byla získána s pomocí Log-Rank testu
( - srovnávacími skupinami jsou pacienti s měřitelným onemocněním při vstupu do studie
[ITT N=289/306]
( - p- hodnota byla získána s pomocí (2 testu
Chirurgicky odstraněný maligní melanom
Účinnost přípravku Roferon-A u nemocných s primárním kožním melanomem o tloušťce větší než 1,5 mm a bez klinicky detekovatelných uzlinových metastáz byla hodnocena v rozsáhlé randomizované studii, která zahrnovala 253 nemocných. Pacientům byl podáván Roferon-A v dávce 3 milionů IU třikrát týdně po dobu 18 měsíců a výsledky byly porovnány s kontrolní skupinou 264 neléčených pacientů. U pacientů léčených přípravkem Roferon-A došlo při sledování v průběhu 4 let ve srovnání s kontrolní skupinou k signifikantnímu prodloužení období bez relapsu (p=0,035), avšak neprojevil se žádný statisticky významný rozdíl v celkovém přežití (p=0,059). Celkový lečebný efekt byl 25% snížení rizika relapsu.
(cs)
|