K prohloubení útlumu dechového centra navozeného opioidy může přispívat současné podání léčiv jako jsou barbituráty, benzodiazepiny, neuroleptika, halogenované plyny a další látky neselektivně tlumící CNS (např. alkohol).
Při současné aplikaci uvedených látek je nutná redukce dávky přípravku SUFENTA. Po podání přípravku SUFENTA je rovněž zapotřebí snížit dávky ostatních léků tlumících CNS.
Sufentanil je metabolizován především enzymy lidského cytochromu P450 3A4. Přesto však nebyla v podmínkách in vivo pozorována inhibice jeho účinků erythromycinem (známým inhibitorem enzymů cytochromu P450 3A4). Navzdory chybějícím klinickým údajům naznačují výsledky studií in vitro , že další silné inhibitory enzymů cytochromu P450 3A4 (např. ketokonazol, itrakonazol, ritonavir) mohou inhibovat metabolismus sufentanilu. Tím by mohlo být zvýšeno riziko prodlouženého nebo přetrvávajícího dechového útlumu. Současné podávání těchto léčivých přípravků vyžaduje zvláštní péči a sledování pacienta a je-li to nezbytné, tak i snížení dávky přípravku SUFENTA.
Pro inhibitory MAO obvykle platí doporučení ukončit aplikaci 2 týdny před plánovaným chirurgickým nebo jiným výkonem vyžadujícím podání anestetik. Přesto však některá sdělení potvrzují podání fentanylu (příbuzného opioidu) bez nežádoucích projevů i u pacientů léčených inhibitory MAO.
(cs)