U pacientů, kteří používají ibuprofen současně s níže uvedenými léčivými přípravky, je třeba zvážit sledování klinických a biologických parametrů.
Tento přípravek se nedoporučuje používat současně s následujícími léčivými přípravky:
s kortikosteroidy: existuje zvýšené riziko GI vředů nebo krvácení (viz bod 4.4);
s antikoagulancii: NSAIDs mohou zvýšit účinek antikoagulancií, jako je warfarin (viz bod 4.4);
s antiagregačními léky a se selektivními inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI): zvýšené riziko GI krvácení (viz bod 4.4);
s kyselinou acetylsalicylovou nebo jinými NSAIDs: současné užívání s ibuprofenem může vést ke zvýšenému riziku výskytu nežádoucích účinků v GI traktu.
Zvýšené opatrnosti je třeba v případě současného užívání s následujícími léčivými přípravky:
s antihypertensivy a diuretiky: NSAIDs mohou snižovat účinky těchto přípravků; existuje možné zvýšené riziko účinků na ledviny, jako je například hyperkalémie; pacientům je proto třeba doporučit, aby dbali na dostatečný příjem tekutin;
s lithiem: existují důkazy o možném zvýšení hladin lithia v plazmě;
s methotrexátem: existují důkazy o možném zvýšení hladin methotrexátu v plazmě;
s takrolimem: riziko nefrotoxicity se zvyšuje, jestliže se oba přípravky používají současně;
s cyklosporinem: k dispozici jsou omezené údaje o možné interakci vedoucí ke zvýšenému riziku nefrotoxicity.
Experimentální data naznačují, že ibuprofen může inhibovat účinky nízkých dávek kyseliny acetylsalicylové na agregaci destiček, pokud se tyto látky podávají současně. Omezený rozsah těchto dat a nejasnosti ohledně extrapolace ex vivo dat do klinické praxe však neumožňují učinit ohledně pravidelného užívání ibuprofenu žádné pevné závěry a při příležitostném užívání ibuprofenu se žádný klinicky relevantní účinek nepovažuje za pravděpodobný (viz bod 5.1).
(cs)