salt:hasText
| - Současné podávání Verospironu s jinými kalium šetřícími diuretiky, ACE inhibitory, antagonisty receptoru angiotensinu II, blokátory aldosteronu, doplňky draslíku a dietou bohatou na draslík nebo náhradami soli s obsahem draslíku může vést k závažné hyperkalemii.
Imunosupresivní léky , cyklosporin a takrolimus mohou zvýšit riziko hyperkalemie způsobené Verospironem.
Cholestyramin může také zvýšit riziko hyperkalemie a hyperchloremické metabolické acidózy.
Tricyklická antidepresiva a antipsychotika mohou zvýšit hypotenzivní efekt Verospironu.
Antihypertenziva: Vyskytuje se potenciace účinku antihypertenziv, pokud je do léčebného režimu přidán Verospiron, a může být proto potřeba snížit jejich dávku a poté ji dle potřeby přizpůsobit. Protože ACE inhibitory snižují tvorbu aldosteronu, nemají být běžně používány s Verospironem, zvláště u pacientů se známým renálním poškozením.
Současné užívání s glycerol-trinitrátem a ostatními nitráty nebo vazodilatancii může ještě více snížit tlak krve snížený Verospironem.
Alkohol, barbituráty, narkotika: mohou potencovat ortostatickou hypotenzi způsobenou spironolaktonem.
Kortikosteroidy, ACTH: mohou zintenzívnit elektrolytovou depleci, zvláště hypokalemii.
Presorické aminy (například norepinefrin): spironolakton snižuje cévní odpověď na norepinefrin. Proto je potřeba opatrnost u pacientů, kteří podstupují regionální nebo celkovou anestezii, pokud jsou léčeni Verospironem.
Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID): u některých pacientů může podání NSAID snížit diuretický, natriuretický a antihypertenzivní účinek kličkových, kalium šetřících a thiazidových diuretik. Kombinace NSAID, např. indometacínu, s kalium šetřícími diuretiky byla spojena se závažnou hyperkalemií. Proto je potřeba pacienty, kteří jsou léčeni současně Verospironem a NSAID pečlivě sledovat, aby se zjistilo, zda je dosaženo žádaného diuretického účinku.
Digoxin: spironolakton může zvýšit biologický poločas digoxinu. To může vést ke zvýšení sérové hladiny digoxinu a následné digitalisové toxicitě. Může být potřeba snížit dávku digoxinu při současném podávání Verospironu a pacienta je třeba pečlivě monitorovat, aby se předešlo hyper- nebo hypodigitalizaci.
Laboratorní testy: v literatuře se objevilo několik hlášení o možné interferenci radioesejí dioxinu se spironolaktonem nebo jeho metabolity. Jejich klinická významnost není jasná.
Lithium: lithium se obecně nemá podávat s diuretiky. Diuretika snižují renální clearance lithia a zvyšují riziko lithiové toxicity.
Karbenoxolon může způsobit retenci sodíku a tím snížit účinnost spironolaktonu. Je třeba se vyhnout současnému užití těchto látek.
Karbamazepin může vést při současném užití s diuretiky ke klinicky významné hyponatremii.
V případě současného podání antihistaminika terfenadinu s Verospironem se zvyšuje díky hypokalemii a dalším elektrolytovým nerovnováhám riziko ventrikulárních arytmií.
Verospiron může snížit antikoagulační účinek kumarinových derivátů.
Verospiron může snížit účinek analogů GnRH.
(cs)
|