salt:hasText
| - Všeobecná toxicita
V předklinických studiích bezpečnosti nebyly při jednotlivých dávkách až 2 500 mg/kg podávaných perorálně u laboratorních potkanů pozorovány akutní příznaky toxicity .
Subchronická studie (28denní) u králíků a chronická studie (91týdenní) u myší, kterým byl topicky aplikován tretinoin, vyvolaly typické změny spojené s použitím retinoidů zahrnující alopecii, odlupování kůže, edém, ochablý kožní tonus, zarudnutí, krusty, ulceraci, epidermální hyperplazii a akantózu.
Většina formulací obsahujících tretinoin působila mírně až středně dráždivě na kůži myší a králíků, na oči králíků působila dráždivě jen mírně nebo vůbec. U morčat jako senzibilizátor nepůsobila.
Karcinogenita
Ve studii životnosti u CD-1 myší nevykazoval topicky aplikovaný tretinoin karcinogenní potenciál.
Studie u bezsrstých albinických myší ukazují, že tretinoin může akcelerovat potenciál karcinogenního záření ze solárního simulátoru. V dalších studiích, u mírně pigmentovaných bezsrstých myší, kterým byl aplikován tretinoin a které byly vystaveny působení karcinogenních dávek UVB záření, byly výskyt i rychlost rozvoje kožních tumorů sníženy. Vzhledem k signifikantně rozdílným experimentálním podmínkám není možné přímé porovnání výsledků uvedených studií, a třebaže význam výsledků těchto studií pro člověka není jasný, pacienti by měli omezit pobyt na slunci na minimum.
Mutagenita
Tretinoin není mutagenní za použití myšího mikronukleárního testu in vivo . Mutagenní potenciál tretinoinu byl vyhodnocován také pomocí Amesova testu, rovněž s negativním výsledkem.
Reprodukce / Teratogenita
Perorálně podávaný tretinoin během těhotenství vyvolává v závislosti na dávce a stupni vývoje fetální anomálie několika druhů. V segmentu II perorální a dermatologické studie teratologie u potkanů Wistar byly pozorovány fetální malformace po perorální dávce tretinoinu 10mg/kg, kde jeden plod v každém 3.vrhu vykazoval rozštěpy patra. Po perorální nebo dermatologické aplikaci tretinoninu v dávce 1, 2,5 nebo 5 mg/kg nebyly zaznamenány fetální malformace. Perorální a kožní aplikace tretinoinu v dávce > 2,5 mg/kg vykazovala zvýšený výskyt plodů se skeletálními změnami (vyšší u perorálních), např. degenerovaná žebra. Skeletální změny během léčby nejsou kategorizovány teratogenním výsledkem, ale jako segmentové embryonální změny a nejsou slučitelné s normálním vývojem. Přestože perorální tretinoin vyvolává vyšší incidenci fetálních defektů než dermální tretinoin, souhrnné fetální nerozpoznatelné hodnoty účinků po každé dávce jsou 1mg/kg. Zjištění v těchto dvou výše uvedených studiích jsou konzistentní s výsledky, které byly hlášeny v dřívějších studiích.
(cs)
|