salt:hasText
| - Profylaxe tromboembolické nemoci v chirurgii
U nemocných s nižším rizikem tromboembolizmu je doporučená dávka enoxaparinu sodného 2000 anti Xa-IU (20 mg) 1x denně ve formě podkožní injekce.
Ve všeobecné chirurgii je třeba podat první injekci 2 hodiny před chirurgickým výkonem.
U nemocných se zvýšeným rizikem tromboembolizmu (např. ortopedická chirurgie) je dávka enoxaparinu sodného 4 000 anti Xa-IU (40 mg) 1x denně ve formě podkožní injekce podané 12 hodin před operačním výkonem.
Podávání enoxaparinu sodného v chirurgii obvykle trvá po dobu 7 až 10 dní.
U některých nemocných je vhodné delší podávání, ve kterém je možno pokračovat tak dlouho, dokud trvá nebezpečí tromboembolie.
U nemocných po ortopedických operacích bylo prokázáno, že je výhodné kontinuální podávání enoxaparinu sodného 4 000 anti Xa-IU (40 mg) 1x denně po dobu 4-5 týdnů.
Profylaxe tromboembolické nemoci u nechirurgických nemocných
U nemocných s akutním onemocněním interního či infekčního původu je doporučená dávka enoxaparinu sodného 4 000 anti Xa-IU (40 mg) 1 x denně formou podkožní injekce.
Existuje velmi málo údajů o bezpečnosti a účinnosti profylaktického podávání této dávky pacientům starším 80 let a s tělesnou hmotností menší než 40 kg; podávání síly 4 000 antiXa-IU (40 mg) 1x denně těmto pacientům se proto nedoporučuje.
Podávání přípravku by mělo trvat 10 ± 4 dny, při pokračujícím riziku tromboembolie je nutno postupovat individuálně.
Terapie hluboké žilní trombózy s plicní embolizací nebo bez ní
Enoxaparin sodný se podává subkutánně buď v dávce 150 anti Xa-IU/kg (1,5 mg/kg) jednou denně nebo dvakrát denně v dávce 100 anti Xa-IU/kg (1 mg/kg).
U pacientů s komplikovaným tromboembolickým onemocněním se doporučuje podávání dávky 100 anti Xa-IU/kg (1 mg/kg) dvakrát denně.
Obvyklá doba podávání je 10 dní. Podle potřeby by měla být zahájena terapie perorálními antikoagulancii a terapie enoxaparinem sodným by měla pokračovat až do dosažení terapeutického účinku antikoagulancia - mezinárodní normalizační poměr (INR) 2 až 3.
Terapie nestabilní anginy pectoris a non Q infarktu myokardu
Doporučená dávka enoxaparinu sodného je 100 anti Xa-IU/kg (1 mg/kg) každých 12 hodin formou subkutánní injekce při současném perorálním podávání kyseliny acetylsalicylové v dávce 100 až 325 mg jednou denně.
Terapie enoxaparinem sodným se podává minimálně po dobu 2 dnů a pokračuje do období klinické stabilizace. Obvyklá doba léčby je 2 až 8 dní.
Prevence trombózy v mimotělním oběhu při dialýze
Doporučená dávka enoxaparinu sodného je 100 anti Xa-IU/kg (1 mg/kg).
U pacientů s vysokým rizikem krvácení je možno dávku snížit na 50 anti Xa-IU/kg (0,5 mg/kg) pro dvojitý cévní přístup nebo 75 anti Xa-IU/kg (0,75 mg/kg) pro jednoduchý cévní přístup.
Při hemodialýze je nutno podat enoxaparin sodný do arteriální linky na začátku dialýzy. Účinek této dávky je obvykle postačující pro dialýzu trvající 4 hodiny. Pokud se objeví fibrinové prstence, například u dialýzy delší než je běžné, je možno podat další dávku enoxaparinu sodného v množství 50 až 100 anti Xa-IU/kg (0,5 až 1 mg/kg).
Zvláštní skupiny pacientů
Děti:
Bezpečnost a účinnost enoxaparinu sodného u dětí nebyla stanovena.
Starší pacienti:
U starších pacientů není nutná úprava dávky, pokud nejsou zhoršeny renální funkce.
Renální insuficience:
Renální insuficience závažného stupně
U pacientů s clearance kreatininu <30 ml/min je nutná úprava dávkování, neboť dochází k významnému zvýšení expozice enoxaparinu sodnému u těchto pacientů.
Následující úpravy dávkování jsou doporučeny pro terapeutická dávková rozmezí:
Standardní dávkování
Renální insuficience závažného stupně
100 anti Xa-IU/kg (1 mg/kg) dvakrát denně
100 anti Xa-IU/kg (1 mg/kg) jednou denně
150 anti Xa-IU/kg (1.5 mg/kg) jednou denně
100 anti Xa-IU/kg (1 mg/kg) jednou denně
Následující úpravy dávky jsou doporučeny pro profylaktické dávkování:
Standardní dávkování
Renální insuficience závažného stupně
4 000 anti Xa-IU (40 mg) jednou denně
2 000 anti Xa-IU (20 mg) jednou denně
2 000 anti Xa-IU (20 mg) jednou denně
2 000 anti Xa-IU (20 mg) jednou denně
Doporučené úpravy dávek se nepoužívají v indikaci profylaxe při hemodialýze.
Renální insuficience mírného a středně závažného stupně:
Ačkoliv nejsou doporučeny úpravy dávkování u pacientů se středně závažným (clearance kreatininu 30-50 ml/min) a mírným (clearance kreatininu 50-80 ml/min) poškozením renálních funkcí, je vhodné pečlivé klinické monitorování.
Jaterní poškození:
Vzhledem k nedostatku klinických studií je třeba u pacientů s jaterním poškozením zvýšené opatrnosti.
Způsob podání:
Enoxaparin sodný se podává při prevenci nebo léčbě žilní tromboembolie ve formě subkutánní injekce, k prevenci tvorby trombů v mimotělním oběhu při dialýze se podává do arteriální části dialyzační soupravy. Nesmí se podávat intramuskulárně.
Technika subkutánního podávání
Předplněné jednorázové injekční stříkačky jsou připraveny k okamžitému použití.
Injekci je nejlépe podávat ležícímu pacientovi. Enoxaparin sodný se podává formou hluboké subkutánní injekce. Při použití 2 000 anti Xa-IU (20mg) a 4 000 anti Xa-U (40mg) předplněných injekčních stříkaček se neodstraňuje vzduchová bublina ze stříkačky odstříknutím, aby nedošlo ke ztrátě léčivé látky. Je vhodné střídat pravou a levou anterolaterální či posterolaterální část břišní stěny.
Jehla se zavede celou svou délkou vertikálně do kožní řasy jemně vytvořené mezi palcem a ukazovákem. Jehlu je nutno vytáhnout z kožní řasy rovněž vertikálně. Následně se jehla zakryje ochranným pouzdrem, které se automaticky vysune. Řasu neuvolňovat, dokud není aplikace dokončena.
Poznámka: bezpečnostní systém, který uvolní ochranné pouzdro na zakrytí jehly, se aktivuje až tehdy, když se injekční stříkačka vyprázdní úplným stlačením pístu až na doraz.
Po aplikaci místo vpichu nemasírovat (viz Příbalová informace).
(cs)
|