salt:hasText
| - Farmakoterapeutické skupina: antiglaukomatika, parasympatomimetika.
ATC kód: S01EB51
Pilokarpin je přímo působící parasympatomimetikum. Když je pilokarpin aplikován do oka, vyvolává pupilární konstrikci, akomodační křeč a přechodné zvýšení nitroočního tlaku, po němž následuje trvalejší pokles tlaku. Předpokládá se, že snížení nitroočního tlaku je způsobeno konstrikcí hladkých svalů sfinkteru duhovky a ciliárního svalu, která způsobí zvýšení tahu na ostruhu bělimy, který rozšíří úhel přední oční komory a fyzikálně změní konfiguraci trabekulární síťoviny, takže se usnadní odtékání komorové vody. Pilokarpin se používal v roztocích od 1 do 5% jako miotikum k zúžení zornice a snížení nitroočního tlaku u několika typů glaukomu již od počátku dvacátého století.
Timolol je beta-adrenergní blokátor, který velmi účinně zabraňuje interakci sympatomimetických neurotransmiterů s receptory typu beta-1 i beta-2. Nemá významný vlastní sympatomimetický účinek, ani lokálně anestetický účinek. Účinek snižování nitroočního tlaku je nejpravděpodobněji důsledkem snížení tvorby komorové vody. Blokáda beta-adrenergních receptorů celkově snižuje minutový objem u zdravých jedinců i pacientů trpících srdeční chorobou. U pacientů s těžkou poruchou funkce myokardu může blokáda beta-adrenergních receptorů inhibovat stimulační účinek sympatického nervového systému, který je nezbytný k udržení dostatečné srdeční činnosti. Blokáda beta-receptorů v průduškách a průdušinkách má za následek zvýšenou rezistenci v dýchacích cestách z důvodu neomezené parasympatické činnosti. Takový účinek je u pacientů s astmatem nebo jiným bronchospastickým stavem potenciálně nebezpečný.
Timolol se používá při léčbě hypertenze a stenokardie, ale jeho hlavní využití je při léčbě glaukomu.
Kombinací pilokarpinu a timololu v jedné kapce se očekává aditivní snížení nitroočního tlaku, protože působení pilokarpinu a timololu na snižování tlaku je zprostředkováváno prostřednictvím různých mechanismů. Po aplikaci očního roztoku Fotil lokálně do oka, dojde k poklesu zvýšeného, stejně jako normálního nitroočního tlaku bez ohledu na to, zda je provázen glaukomem či nikoliv. Zvýšený nitrooční tlak je hlavním rizikovým faktorem patogeneze zúžení zorného pole u glaukomu. U pacientů, kteří mají glaukom s uzavřeným úhlem přední oční komory, je bezprostředním cílem léčby znovu úhel otevřít. K tomu je zapotřebí zúžit zornici miotikem. Beta-adrenergní blokátor sám o sobě má na zornici malý nebo žádný účinek. Fotil má ve svém složení miotikum a může se proto používat i ke snižování zvýšeného nitroočního tlaku u glaukomu s uzavřeným úhlem.
(cs)
|