salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: jiná antiepileptika, ATC kód: N03AX12
Přesný mechanismus účinku gabapentinu není známý.
Gabapentin je strukturálním analogem neurotransmiteru GABA (kyselina gama‑aminomáselná), ale jeho mechanismus účinku se liší od účinku jiných léčivých látek, které působí na GABA synapse, včetně valproátů, barbiturátů, benzodiazepinů, inhibitorů GABA transaminázy, inhibitorů vychytávání GABA, GABA agonistů a proléků GABA. In vitro studie s radioaktivně značeným gabapentinem charakterizovala nová vazební místa peptidů v mozkové tkáni potkanů, zahrnující neocortex a hippocampus, která mohou souviset s antikonvulzivním a analgetickým účinkem gabapentinu a jeho strukturálních derivátů. Jako vazební místa gabapentinu byly identifikovány alfa2‑delta subjednotky napěťově řízených vápníkových kanálů.
Gabapentin se při obvyklých klinických koncentracích neváže na jiné běžné látky či receptory neurotransmiterů v mozku včetně GABAA, GABAB, benzodiazepinů, glutamátu, glycinu nebo receptory N‑methyl‑d‑aspartátu.
Gabapentin neinteraguje se sodíkovými kanály in vitro a tím se liší od fenytoinu a karbamazepinu. Gabapentin částečně snižuje odpovědi na agonistu glutamátu N‑methyl‑D‑aspartát (NMDA) u některých testů in vitro , ovšem pouze u koncentrací překračujících 100 µM, kterých se in vivo nedosahuje. Gabapentin mírně snižuje uvolňování monoaminových neurotransmitterů in vitro . Podáním gabapentinu potkanům se zvyšuje výskyt GABA v některých částech mozku, podobně jako po podání valproátu sodného, třebaže v jiných oblastech mozku. Význam těchto různých působení gabapentinu pro antikonvulzní účinek je ještě třeba určit. U zvířat gabapentin snadno prostupuje do mozku a zabraňuje záchvatům z maximální dávky elektrošoku, z chemických konvulziv včetně inhibitorů syntézy GABA a v genetických modelech záchvatů.
Klinická studie přídatné léčby parciálních záchvatů u pediatrických pacientů ve věku 3 až12 let ukázala numerický, avšak nikoli statisticky významný rozdíl ve prospěch gabapentinu v porovnání s placebem ve skupině pacientů s odpovědí 50 %. Doplňující post‑hoc analýza odpovědí na léčbu podle věku neprokázala statisticky významný vliv věku, ani jako kontinuální ani jako binární veličina (věkové skupiny 3 až 5 a 6 až 12 let). Data z této post-hoc analýzy jsou shrnuta v následující tabulce:
Odpověď (≥ 50% zlepšení) na léčbu a věk MITT* populace
Věková kategorie
Placebo
Gabapentin
Hodnota P
< 6 let
4/21 (19,0%)
4/17 (23,5%)
0,7362
6 až 12 let
17/99 (17,2%)
20/96 (20,8%)
0,5144
*Modifikovaná „intent to treat“ populace (MITT) je definována jako všichni pacienti randomizováni do studie, kteří zároveň měli vyhodnotitelné deníky se záznamy záchvatů během 28 dnů v období před léčbou ve studii i během dvojitě zaslepené fáze léčby.
(cs)
|