salt:hasText
| - Symptomy:
Projevy intoxikace představují zesílení známých farmakologických a nežádoucích účinků haloperidolu. Nejvýraznější příznaky jsou silné extrapyramidové projevy, hypotenze, sedace. Extrapyramidové příznaky se manifestují jako svalová rigidita a generalizovaný anebo lokalizovaný tremor. Také je možný vznik hypertenzní spíše než hypotenzní reakce.
V extrémních případech se může vyvinout kóma s dechovou depresí a hypotenzí, která může být tak hluboká, že vyvolá stav podobný šoku. Také se mohou vyskytnout ventrikulární arytmie, snad v souvislosti s prodloužením intervalu QT a křeče.
Terapie:
Specifické antidotum není známo. Terapie je převážně podpůrná; doporučuje se však provést laváž žaludku anebo vyvolat emezi (pokud pacient není obluzen, není v kómatu a nemá křeče) a po vyprázdnění žaludku podat medicinální uhlí. U komatózních pacientů je třeba udržovat průchodné dýchací cesty orofaryngeální anebo endotracheální intubací. Při dechové depresi je někdy nutné řízené dýchání.
Je třeba monitorovat EKG a životně důležité funkce, a to tak dlouho, až se EKG normalizuje. Těžké arytmie je třeba léčit příslušnými antiarytmiky. Při hypotenzi a oběhovém kolapsu se podávají intravenózně tekutiny, plasma nebo koncentrovaný albumin a vazopresorické látky jako např. dopamin nebo noradrenalin. Adrenalin se podávat nemá, protože může za přítomnosti haloperidolu vyvolat hlubokou hypotenzi.
Při velmi silných extrapyramidových projevech se podávají antiparkinsonika parenterálně (např. benzatropin-mesylát 1 až 2 mg i.m. nebo i.v.). Ukončení jejich podávání musí být velmi pečlivě sledováno, protože se mohou objevit extrapyramidové příznaky.
(cs)
|