The aim of this project is to extend a knowledge about the genetic aspects of growth. Selection for different growth traits modifies the postnatal growth pattern. Preceeding results show that the highest changes in the growth rate occur shortly after birth. It means that the genetic control of these changes must be initiated as early as the embryonic development. We suppose that proliferation of primitive mesenchyme cells and their descendents, the fibrogenic, chondrogenic and myogenic cells, will bmore significant for following growth rate than their size. Changes in growth rate can be also given by a developmental shift in the transcriptional activity of some differentiation genes. Our methodical approaches are a long term divergent selection forthe shape of the growth curve in the experimental model of Japanese quail and analyses of correlated responses in feed conversion, carcass composition, body conformation and some reproductive traits. The embryonic development and growth will be analyzed (en)
Projekt se zaměřuje především na studium genetických změn v embryonálním vývoji a růstu způsobených divergentních selekcí na tvar postnatální růstové křivky. Dosavadní výsledky naznačují, že selekce se výrazně promítla do odhadu všech parametrů růstové funkce s vyjimkou dospělé asymptotické hmotnosti, přičemž k nejvýraznějším změnám v rychlosti růstu došlo během 1.týdne po vylíhnutí. Genetická regulace těchto změn musí tedy probíhat již během embryonálního období. Očekáváme, že genetické změny v rychlosti růstu se budou více promítat do proliferační aktivity mezenchymálních buněk a z nich odvozených presumptivních myoblastů, chondroblastů a fibroblastů než do velikosti již diferencovaných buněk. Předpokládáme rovněž časový posun v aktivaci specifických diferenčních genů. Metodicky vychází projekt z 2 x 2 divergentních linií japonských křepelek dlouhodobě selektovaných (5 - 10 generací) pomocí 2 selekčních kriterií na tvar růstové křivky a kontrolní populace. Opakované prověřování korelovan
Odborný přínos projektu se omezuje na klasický kvantitativně genetický popis jinak velmi zajímavého modelového systému linií křepelky. Tyto výsledky byly také předmětem publikací a jsou zpracovány standardním způsobem. Podrobnější komentář a výhrady k da (cs)