Podávání ACE inhibitorů během prvního trimestru těhotenství není doporučeno (viz bod 4.4). Podávání ACE inhibitorů v druhém a třetím trimestru těhotenství je kontraindikováno (viz bod 4.3, 4.4).
Těhotenství:
Epidemiologické důkazy vztahující se k riziku teratogenity následkem expozice inhibitorů ACE během prvního trimestru těhotenství nejsou přesvědčivé; nicméně malé zvýšení rizika nemůže být vyloučeno. Není-li pokračování léčby inhibitorem ACE považováno za nezbytné, měly by pacientky plánující těhotenství změnit léčbu na alternativní antihypertenzní léčbu, která má zajištěný bezpečnostní profil pro užívání v těhotenství. Když je diagnostikováno těhotenství, léčba inhibitory ACE musí být okamžitě zastavena a musí být zahájena vhodná alternativní léčba.
Je totiž známo, že vystavení plodu léčbě inhibitorem ACE během druhého a třetího trimestru indukuje humánní fetotoxicitu (pokles renálních funkcí, oligohydramnion, retardace osifikace lebky) a neonatální toxicitu (renální selhání, hypotenze, hyperkalémie) (viz bod 5.3).
Pokud by od druhého trimestru těhotenství došlo k léčbě inhibitory ACE, doporučuje se ultrazvuková kontrola funkce ledvin a lebky.
Kojenci, jejichž matky užívaly inhibitory ACE, by měli být důkladně sledováni stran hypotenze (viz bod 4.3 a 4.4).
Indapamid je chlorosulfonylové diuretikum a nesmí být podáván těhotným ženám. Diuretika by neměla být nikdy lékem volby fyziologických otoků u těhotných.
Vystavení lidského plodu působení thiazidů během třetího trimestru těhotenství může snížit objem plasmy a uteroplacentární krevní perfúzi u matky, což může vyvolat fetoplacentární ischémii a retardaci růstu. Dále byly zaznamenány vzácné případy hypoglykémie a trombocytopenie u novorozenců po vystavení působení thiazidů krátce před termínem porodu.
Kojení:
Protože nejsou dostupné informace ohledně užívání perindoprilu během kojení, není perindopril doporučován a je preferována alternativní léčba s lépe doloženým bezpečnostním profilem během kojení, zejména u kojení novorozenců a nedonošených dětí.
Indapamid je kontraindikován během kojení. Indapamid je vylučován do mateřského mléka.Thiazidová diuretika jsou spojována s poklesem nebo dokonce potlačením laktace během kojení. Může se vyskytnout přecitlivělost na léky založené na derivátech sulfonamidu, hypokalémie a novorozenecká žloutenka.
Jelikož u kojenců se mohou objevit závažné nežádoucí účinky, rozhodnutí, zda přerušit kojení nebo přerušit léčbu, musí být provedeno vzhledem k důležitosti léčby matky.