This HTML5 document contains 23 embedded RDF statements represented using HTML+Microdata notation.

The embedded RDF content will be recognized by any processor of HTML5 Microdata.

Namespace Prefixes

PrefixIRI
n12http://linked.opendata.cz/resource/domain/vavai/cep/soutez/
n7http://linked.opendata.cz/resource/domain/vavai/cep/kategorie/
dctermshttp://purl.org/dc/terms/
n6http://linked.opendata.cz/resource/domain/vavai/cep/aktivita/
n3http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/
n4http://linked.opendata.cz/resource/domain/vavai/cep/obor/
n5http://linked.opendata.cz/resource/domain/vavai/cep/druh-souteze/
n9http://linked.opendata.cz/resource/domain/vavai/cep/faze/
rdfhttp://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#
n11http://linked.opendata.cz/resource/domain/vavai/cep/typ/
n10http://linked.opendata.cz/resource/domain/vavai/cep/poskytovatel/
xsdhhttp://www.w3.org/2001/XMLSchema#
n2http://linked.opendata.cz/resource/domain/vavai/cep/projekt/AV0/

Statements

Subject Item
n2:KJB4004302
rdf:type
n3:Projekt
dcterms:description
In this project we propose to employ chemical probing of DNA structure, in connection with biochemical methods and electrochemical detection, in analysis of DNA damage. Monitoring of DNA-damaging pollutants in the environment, together with analysis of damage to cellular DNA, belong to important steps in prevention of serious diseases such as cancer. We propose to use osmium tetroxide complexes (Os,L) in detection of DNA damage induced by different chemical and physical agents. DNA-Os,L adducts will be detected electrochemically, or using enzyme-linked immunoassay with electrochemical detection. In a new approach, magnetic beads will be used as carrier surface for DNA exposed to DNA damaging agents and/or to capture and purify damaged DNA from reaction mixtures (cell lysates) for subsequent electrochemical analysis. To gain the best response, currently used elekctrochemical techniques will be improved and optimized, and simple electrochemical DNA biosensors will be designed. V tomto projektu navrhujeme využít chemických strukturníchsond, ve spojení s biochemickými metodami a s elektrochemickou detekcí, při analýze poškození DNA.Monitorování látek poškozujících DNA v prostředí, spolu s nalýzou poškození buněčné DNA, patří k důležitým krokům při prevenci vážných oenmocnění jako je rakovina. Navrhujeme využít komplexů oxidu osmičelého (Os,L) pro detekci poškození DNA indukovaného různými chemickými a fyzikálními činidly. Adukty DNA s Os,L budou detekovány elektrochemicky nebo pomocí enzymové imunoanalýzy s elektrochemickou detekcí. V rámci nového přístupu budou využity magnetické mikročástice jako nosičový povrch pro DNA vystavenou poškozujícím činidlům, nbebo pro zachycení a purifikaci poškozené DNA z reakčních směsí (buněčných lyzátů) před její elektrochemickou analýzou. Pro dosažení co nejlepších signálů budou v současnosti využívané elektrochemické metody vylepšovány a optimalizovány, a budou navrženy jednoduché elektrochemické DNA biosenzory.
dcterms:title
Využití chemických strukturních sond a elektroanalytických metod při detekci poškození DNA. Vývoj DNA senzorů. Applications of chemical structural probes and electroanalytical methods in DNA damage detection. Development of DNA sensors.
n3:dalsi-vedlejsi-obor
n4:EB
n3:druh-souteze
n5:VS
n3:faze
n9:35235296
n3:hlavni-obor
n4:CG
n3:vedlejsi-obor
n4:CE
n3:id-aktivity
n6:KJ
n3:id-souteze
n12:SAV02003-XJ
n3:kategorie
n7:1
n3:klicova-slova
DNA damage detection; elekctroanalytical methods; chemical probes of DNA structure; magnetoseparation techniques; DNA biosensors
n3:pocet-koordinujicich-prijemcu
0
n3:poskytovatel
n10:AV0
n3:statni-podpora
1212
n3:typProjektu
n11:P
n3:uznane-naklady
1212
n3:pocet-prijemcu
1
n3:pocet-spoluprijemcu
0
n3:pocet-vysledku
7
n3:pocet-vysledku-zverejnovanych
7