salt:hasText
| - 4.2.1 Dávkování
- Profylaxe tetanu
Děti i dospělí musí dostat stejnou dávku 250 IU v nitrosvalové injekci.
Toto dávkování je třeba zdvojnásobit (t.j. 500 IU) v případě znečištěných hlubokých ran s destruovanou tkání, infikovaných poranění nebo došlo-li k poranění před více než 24 hodinami a u dospělých s nadváhou.
�
- Terapie klinicky manifestního tetanu
Při léčbě rozvinutého onemocnění se doporučuje jednorázová dávka 3000 až 6000 IU protitetanového imunoglobulinu i.m. v kombinaci s dalšími klinickými postupy.
Kromě očištění nebo excise rány s odstraněním cizích těles a nekrotické tkáně a po intramuskulárním podání lidského protitetanového imunoglobulinu musí být současně zahájena aktivní imunizace vakcínou proti tetanu podle následujících instrukcí:
- Čisté menší rány
Revakcinace ani aplikace protitetanového imunoglobulinu není nutná u pacientů, kteří byli přeočkováni během předchozích 10 let, a u kterých bylo minulé očkování proti tetanu úplné.
Doporučuje se revakcinace pacientů, kteří nebyli přeočkováni během předchozích 10 let a u kterých byla minulá vakcinace proti tetanu neúplná nebo je neznámá. Podání protitetanového imunoglobulinu není nezbytné.
- Nečisté větší rány
Není nezbytné přistoupit k revakcinaci u pacientů, kteří byli přeočkováni během předchozích 5 let a jejichž minulá vakcinace proti tetanu byla úplná. Nicméně, pokud od posledního přeočkování uplynulo více než 5 let, musí být pacient přeočkován. V obou případech není podání protitetanového imunoglobulinu nutné.
Je nezbytné aplikovat vakcínu společně s protitetanovým imunoglobulinem u pacientů, jejichž minulá vakcinace proti tetanu byla neúplná nebo je neznámá. Vakcína a imunoglobulin se aplikují na různých místech těla.
Použitá vakcína proti tetanu smí obsahovat pouze anatoxin tetanu nebo anatoxin tetanu společně s difterickým anatoxinem.
Vakcína obsahující difterický anatoxin nesmí být aplikována u poraněných pacientů trpících imunodeficiencí.
Lékař sám rozhodne o charakteru rány na základě pravděpodobnosti výskytu Clostridium tetani na předmětu, který způsobil poranění.
Děti a dospělí musí dostat stejnou dávku.
�
4.2.2 Způsob podání
Pomalá intramuskulární injekce
V případě poruch srážlivosti krve, kdy jsou intramuskulární injekce kontraindikovány, může být lidský imunoglobulin proti tetanu podáván subkutánně. Po aplikaci je nutno místo vpichu pečlivě stlačit a přelepit.
Je-li nutno aplikovat velké celkové dávky (> 5 ml) , doporučuje se jejich podání v rozdělených dávkách na různých místech těla.
Imunoglobulin proti tetanu a vakcínu proti tetanu se doporučuje podávat za použití různých injekčních stříkaček, jehel a míst vpichu.
(cs)
|