salt:hasText
| - Biologickou dostupnost ergokalciferolu mohou snižovat cholestyramin (nebo colestipol). U kolekalciferolu bylo prokázáno, že současné podávání cholestyraminu snižuje biologickou dostupnost (z 64,7 % na 28,1 %). Vzhledem ke stejném způsobu resorbce je výskyt této lékové interakce vysoce pravděpodobný i u ergokalciferolu.
Ke snížení absorbce vitaminu D, snížení jeho plazmatických hladin a ke snížení jeho fyziologických účinků mohou při perorálním podávání vést: alopurinol, isoniazid, heparin, medroxyprogesteron, parafinový olej, neomycin, orlistat, phenobarbital, sequestranty, cimetidin, kortikosteroidy, aktivní uhlí, bisfosfonáty, phenolphtalein, sukralfat a ochranné faktory proti UV záření (faktor 8 a vyšší).
Ke zvýšení absorbce vitaminu D, zvýšení jeho plazmatických hladin a ke zvýšení jeho fyziologických účinků mohou při perorálním podávání vést: esenciální mastné kyseliny, kyselina askorbová, estrogeny, fluorid sodný, thiazidová diuterika a tokoferol.
Nízký příjem hořčíku a hypomagnesinémie může vést ke snížení účinnosti ergokalciferolu. Zvýšení plazmatické hladiny hořčíku vede ke zvýšení sekrece parathormonu, který dále vede ke stimulaci tvorby 1,25-dihydroxyergokalciferolu.
Hydroxylaci 25-hydroxyergokalciferolu v poloze 24 inhibuje ketokonazol, tím dochází k výraznému zvýšení tvorby 1,25-dihydroxyergokalciferolu a zvýšení účinnosti podaného ergokalciferolu.
Ergokalciferol může snižovat účinek verapamilu.
Současné podávání thiazidových diuretik spolu s ergokalciferolem může vést k hyperkalcémii. Thiazidová diuretika snižují exkreci vápníku močí a mohou tak zvýšit účinek ergokalciferolu.
Navozením hyperkalémie může ergokalciferol zvýšit toxicitu digoxinu.
(cs)
|