salt:hasText
| - U myší byly nalezeny tyto hodnoty LD50: i.p. 5,6 mg/kg; i.v. 15 mg/kg a hodnoty LD50 u potkanů byly: i.p. 2,2 mg/kg a i.v. 3,0 mg/kg.
Nejvýznamnější nežádoucí účinek na hemopoézu je leukopenie; neutrofilní leukocyty po vyšších dávkách zcela vymizí. Také se může vyvinout středně výrazná anemie a trombopenie. Rolandson a sp. ve studiích sledujících tkáňová poškození po vinblastinu zjistili při autopsiích za 6 - 8 hodin po aplikaci 10 mg vinblastinu výrazné změny epiteliálních buněk glomerulu, hepatocytů a epiteliálních buněk tenkého střeva. Toto pozorování podporuje názor, že u hlodavců lze předvídat poškození uvedených orgánů alkaloidy z Vinca rosea.
Toxikologie vinblastinu
Vinblastin
mg/kg
LD50 u myší i.p.
i.v.
5,6
15,0
LD50 u potkanů i.p.
2,2
Dávky v rozsahu mezi LD50 a LD99 vyvolaly těžké paralýzy (močového měchýře, zadních končetin), průjem, atrofii sleziny a výrazný pokles tělesné hmotnosti. Jak závažnost příznaků, tak i mortalita vrcholily 7. a 8. den po aplikaci. U přežívajících zvířat obvykle nastala regenerace postižených tkání.
Toxicita vinblastinu
LD50
Myši i.p
5,6
Myši i.v.
15,0
Myši oral
32,0
Potkani i.p.
2,2
Potkani i.v.
3,0
Králíci i.v.
1,5
LD50 u králíků je méně než 1 mg. Vinblastini sulfas je prudce jedovatý a má úzký chemoterapeutický index. Toxické a terapeutické dávky jsou si velmi blízké. Pokusná zvířata po letálních dávkách obvykle umírají do 72 hodin, většinou vyčerpáním kostní dřeně. Příznakům intoxikace lze podáváním kyseliny listové většinou bránit, obvykle však jen po krátkou dobu.
(cs)
|