salt:hasText
| - Zvláštní upozornění
V pracovním prostředí by měla být udržována co možná nejnižší koncentrace oxidu dusného odpovídající místním předpisům.
V současné době není možné určit jasný příčinný vztah mezi expozicí nízkým koncentracím oxidu dusného a zdravotním rizikem pro zdravotnický personál. Nelze úplně vyloučit, že chronická expozice nízkým koncentracím oxidu dusného ve špatně větraných prostorách může být spojena se vznikem malignit, některých chronických onemocněních a snížením plodnosti.
Operační místnosti, kde je často používán oxid dusný musí mít ventilaci nebo systém pro odtah přebytečného plynu, který umožní udržení koncentrací oxidu dusného v okolním prostředí pod limity národních směrnic.
Přípravek MEDICINÁLNÍ OXID DUSNÝ MESSER smí být podáván pouze tam, kde je možné ho kombinovat s kyslíkem a v přítomnosti personálu se znalostí poskytnutí první pomoci.
Zvláštní opatření pro použití
Experimentálně bylo prokázáno, že oxid dusný má slabě depresivní účinky na kontrakce srdečního svalstva, což je kompenzováno slabým nárůstem sympatické stimulace srdce, takže není zaznamenán vliv na oběhové funkce. Přesto musí být oxid dusný podáván pacientům
se srdeční nedostatečností nebo závažnou srdeční dysfunkcí s opatrností.
Oxid dusný inhibuje metabolizmus vitaminu B12 a kyseliny listové, proto musí být používán opatrně u pacientů s podezřením na jejich nedostatek, tj. jejich snížený příjem a/ nebo absorpci nebo genetickou perturbaci systému, a u imunokompromitovaných pacientů.
Oxid dusný by neměl být používán dlouhodobě, například jako sedativum na jednotkách intenzivní péče. Dlouhodobé používání překračující 6 hodin by mělo být, vzhledem k účinku oxidu dusného na syntézu vitamínu B12/kyseliny listové, pečlivě zváženo.
Oxid dusný může ve vysokých koncentracích (> 50 %) vést ke ztrátě laryngeálních reflexů a ke snížení vědomí. V koncentracích vyšších než 60 – 70 % často způsobuje bezvědomí a riziko poruchy laryngeálních reflexů se zvyšuje.
Oxid dusný by neměl být používán v průběhu laserové chirurgie v dýchacích cestách z důvodů rizika explozivního požáru.
Po celkové anestézii skládající se z vysoko procentního oxidu dusného je riziko hypoxémie (difusní hypoxémie) dobře rozpoznaným klinickým problémem nezávislým pouze na složení alveolárních plynů, ale také na reakci pacienta na hypoxii, hyperkapnii a hypoventilaci. Po celkové anestézii je doporučeno dodávat kyslík a monitorovat saturaci kyslíkem pulsní oxymetrií, dokud pacient nejeví adekvátní známky zotavení.
Oxid dusný indukuje zvýšení tlaku ve středouší.
(cs)
|