salt:hasText
| - I když jsou vzácné, mohou se během léčby vyskytnout těžké, potenciálně fatální nežádoucí účinky, jako je Stevensův-Johnsonův syndrom, Lyellův syndrom (toxická epidermální nekrolýza), fulminantní nekróza jater, agranulocytóza, aplastická anemie, krevní dyskrazie a těžké hypersenzitivní reakce.
Podávání přípravku Sumetrolim je nutno ihned ukončit, pokud se vyskytne kožní vyrážka nebo časné symptomy výše uvedených těžkých reakcí (bolest v krku, horečka, bolest kloubů, bledost, purpura nebo žloutenka, které nelze vysvětlit jinými příčinami). Kašel, dyspnoe a vznik plicní infiltrace mohou rovněž být známkami hypersenzitivní reakce.
Podávání přípravku vyžaduje zvláštní opatrnost rovněž při těžké alergii nebo bronchiálním astmatu v anamnéze pacienta.
Zvláštní opatrnosti je třeba, pokud se přípravek Sumetrolim používá u pacientů v pokročilém věku, protože u starších pacientů jsou nežádoucí účinky častější, zejména u pacientů s postižením ledvin nebo jater nebo se současnou další medikací. Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou těžké kožní reakce, útlum kostní dřeně a trombocytopenie. Starší pacienti léčení diuretiky, zvláště thiazidy, jsou ke vzniku trombocytopenické purpury náchylnější (viz bod 4.5).
Dávkování je potřeba upravit při poruše funkce ledvin (viz bod 4.2).
U starších pacientů a u pacientů se stávajícím nedostatkem kyseliny listové se mohou vyskytnout hemopoetické nežádoucí účinky, které jsou charakteristické pro nedostatek kyseliny listové. U starších pacientů a také u jiných pacientů, u kterých je pravděpodobnost nedostatku kyseliny listové (chronický alkoholismus, pacienti léčení antikonvulzivy, stavy podvýživy a/nebo malabsorpce, renální insuficience), je proto během léčby potřeba zvážit suplementaci kyseliny listové.
Tyto nežádoucí účinky mají vyšší incidenci rovněž u pacientů s AIDS, stejně jako při jiných chronických chorobách, jako je postižení jater.
Při poruše funkce ledvin je nutno snížit dávku a doporučuje se v těchto případech monitorovat plazmatické hladiny (viz bod 4.2).
Trimethoprimová složka přípravku Sumetrolim může u pacientů užívajících léky zvyšující hladinu draslíku nebo u pacientů s poruchou metabolismu draslíku (např. chronická renální insuficience) způsobit hyperkalemii. V takových případech může být nezbytné kontrolovat pravidelně elektrolyty nebo léčbu ukončit, pokud dojde k hyperkalemii.
Zejména během prvních několika dnů léčby může přípravek vyvolat hypoglykemii, dokonce u nediabetických pacientů. Ke vzniku hypoglykemie jsou zvláště náchylní pacienti s chorobami jater nebo ledvin nebo podvyživení pacienti a rovněž pacienti užívající vysoké dávky.
Během léčby musí být zajištěn odpovídající příjem alespoň 1,5 litru tekutin z důvodu vyvarování se krystalurii. Riziko krystalurie se zvyšuje s malnutricí.
Při dlouhodobém podávání je nutno pravidelně kontrolovat krevní obraz, počet trombocytů, renální a jaterní funkce a močový sediment. Ke zmírnění hematologických účinků lze během léčby podávat kyselinu listovou (5-10 mg denně) bez rizika jakéhokoli snížení antibakteriálních účinků přípravku.
Při nedostatku glukóza-6-fosfátdehydrogenázy může přípravek Sumetrolim vyvolat hemolýzu (viz bod 4.3).
Při tonsilofaryngitidě způsobené beta-hemolytickými streptokoky musí být zvoleny přípravky obsahující penicilin, protože tato kombinace bakterie neeradikuje, a proto nemůže zabránit vzniku komplikací, např. revmatické horečky (viz bod 4.2).
Pokud se objeví těžký, dlouhotrvající průjem, je nutno vzít v úvahu možnost pseudomembranózní kolitidy. Je-li tato diagnóza prokázána, je nutno podávání přípravku Sumetrolim ukončit. V těchto případech se podává perorálně metronidazol nebo, pokud není účinný, vankomycin, je-li třeba.
Léčba pacientů s porfyrií nebo chorobami štítné žlázy přípravkem Sumetrolim vyžaduje zvláštní opatrnost, protože jak trimethoprim, tak sulfamethoxazol mohou navodit relaps nebo exacerbaci těchto chorob.
Vzhledem k tomu, že přípravek Sumetrolim může způsobit fotosenzitivitu, je nutno pacienty poučit, aby se během léčby vyvarovali přímému slunci nebo aby používali ochranné oděvy a/nebo fotoprotektivní přípravky.
Opatrnosti je třeba při podávání přípravku Sumetrolim pacientům trpícím mentální retardací související s chromosomem X, protože nedostatek kyseliny listové může psychomotorickou vývojovou poruchu související s touto chorobou zhoršit.
100 ml přípravku Sumetrolim, sirup, obsahuje 61 mg sacharózy. Pacienti se vzácnými hereditárními problémy s intolerancí fruktózy, malabsorpcí glukózy a galaktózy nebo insuficiencí sacharóza-isomaltázy by neměli tento přípravek užívat.
(cs)
|