Vápník přijímaný ve formě uhličitanu vápenatého se působením kyseliny chlorovodíkové v žaludku mění na chlorid vápenatý. Ten je asi z 15 % resorbován z tenkého střeva. Zbytek (asi 85 %) je vylučován stolicí ve formě nerozpustných solí a mýdel.
Vitamín D je ve formě prekursorů dobře resorbován z gastrointestinálního traktu. Váže se na specifické krevní (‑globuliny. Může se po dlouhou dobu ukládat v tukových a svalových tkáních, z nichž je pozvolna uvolňován. Cholekalciferol a ergokalciferol jsou hydroxylovány v játrech a posléze v ledvinách za vzniku účinných derivátů. Vitamíny D a jejich deriváty jsou vylučovány převážně ve žluči a stolicí; pouze nepatrný podíl se dostává do moči.
Hořčík je absorbován aktivním a pasivním transportem v proximální části tenkého střeva. 50 % hořčíku je uloženo v kostní tkáni, třetina plasmatického hořčíku je vázána na plasmatické proteiny. Vylučuje se převážně ledvinami. Množství eliminovaného hořčíku je závislé na jeho plasmatické koncentraci a glomerulární filtraci ledvin.
Zinek je neúplně absorbován z gastrointestinálního traktu; jeho absorpce se snižuje v přítomnosti fytátů. Biologická dostupnost zinku se pohybuje od 20 do 30 %. Zinek je distribuován po celém těle; jeho největší koncentrace lze najít ve svalech, kostech, kůži a prostatických tekutinách. Zinek je eliminován převážně stolicí; malé množství je vylučováno též močí a perspirací.
(cs)