salt:hasText
| - Při zahájení léčby přípravkem Lecardop SR 200 mg/50 mg musí být u pacientů dosud léčených výhradně levodopou léčba vysazena 12 hodin předem.
Zkušenost s podáváním tablet levodopy/karbidopy s prodlouženým uvolňováním u pacientů, kteří dříve nebyli léčeni levodopou, je omezená.
U pacientů dosud léčených výhradně levodopou se mohou vyskytovat dyskinezy, protože karbidopa způsobuje, že do mozku se dostane více levodopy a tvoří se více dopaminu.
Výskyt dyskinez může znamenat nutnost snížení dávek (viz bod 4.8).
Vzhledem k farmakokinetickému profilu tablet s prodlouženým uvolňováním obsahujících levodopu/karbidopu, může být účinek u pacientů trpících časnými ranními dyskinezami opožděný, oproti účinku tablet s okamžitým uvolněním.
Během léčby levodopou/karbidopou ve formě tablet s prodlouženým uvolňováním je incidence dyskinez u pacientů s pokročilými stádii motorických fluktuací vyšší, než v souvislosti s podáváním tablet s okamžitým uvolněním (16,5% oproti 12,2%).
Stejně jako při podávání samotné levodopy, i podávání přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg může vést ke vzniku mimovolních pohybů a psychologických poruch.
Při použití levodopy/karbidopy - tablet s prodlouženým uvolňováním pacienti se známou anamnézou závažných mimovolních pohybů a psychologických poruch dříve léčení levodopou v monoterapii nebo tabletami s okamžitým uvolněním vyžadují pečlivé sledování. Tyto reakce jsou patrně spouštěny zvýšenou dostupností dopaminu v mozku.
Podávání přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg může vést k recidivě uvedených příznaků, takže je potřebné snížení dávky.
Všichni pacienti musí být pečlivě sledováni v případě deprese doprovázené sebevražednými tendencemi. U psychotických pacientů a u pacientů s psychózou v anamnéze se musí postupovat opatrně. Pokud dojde ke zhoršení existující psychózy, musí být přípravek Lecardop SR 200 mg/50 mg vysazen.
Levodopa je spojována s výskytem somnolence a epizodami náhlého nástupu spánku. Velmi vzácně byl hlášen náhlý nástup spánku během denních aktivit, v některých případech bez předcházejících varovných příznaků. Pacienti musí být na toto riziko upozorněni a poučeni o tom, aby během léčby levodopou při řízení a při obsluze strojů prováděli cvičení posilující pozornost. Pacienti , kteří již mají zkušenosti se somnolencí a/nebo s epizodou náhlého nástupu spánku, se musí zdržet řízení motorových vozidel a obsluhy strojů. Kromě toho by mělo být zváženo snížení dávek dávkování nebo ukončení terapie.
Pacienti, u který se vyskytla ospalost a/nebo náhlé usnutí, nesmí řídit dopravní prostředky ani obsluhovat přístroje či stroje. Navíc musí být zváženo snížení dávek nebo vysazení léčby.
Přípravek Lecardop SR 200 mg/50 mg musí být používán opatrně u pacientů s těžkým kardiovaskulárním onemocněním nebo onemocněním plic, s bronchiálním astmatem, závažným onemocněním ledvin a jater, poruchou endokrinního systému, Cushingovým syndromem nebo u pacientů s vředy, hematemezou či křečemi v anamnéze.
Levodopa/karbidopa musí být používána opatrně u pacientů s nedávným infarktem myokardu a s reziduální síňovou, nodální nebo komorovou arytmií. U těchto pacientů musí být velice pečlivě sledována srdeční funkce na počátku léčby a po každé úpravě dávek.
Pacienti s chronickým glaukomem se širokým úhlem mohou být opatrně léčeni pomocí přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg za předpokladu, že je nitrooční tlak úspěšně pod kontrolou. U těchto pacientů musí být během léčby pečlivě sledovány změny nitroočního tlaku.
Při náhlém vysazení medikace v průběhu léčby Parkinsonovy nemoci byl popsán komplex příznaků, který se podobá malignímu neuroleptickému syndromu, doprovázenému svalovou rigiditou, zvýšením tělesné teploty, psychologickými změnami a vzestupem sérové kreatinfosfokinázy. Pacienti proto musí být při náhlém snížení dávek karbidopy/levodopy nebo vysazení léku pečlivě sledováni, zejména při souběžném podávání antipsychotik.
Používání levodopy/karbidopy se nedoporučuje při léčbě farmakogenních extrapyramidových reakcí nebo Huntingtonovy chorey.
Během dlouhodobé léčby musí být pravidelně kontrolovány jaterní a ledvinné funkce, funkce orgánů krvetvorby a kardiovaskulárního systému.
Bezpečnost a účinnost levodopy/karbidopy dosud nebyly stanoveny u novorozenců a dětí. Použití u pacientů mladších 18 let se nedoporučuje.
Laboratorní testy
Levodopa a karbidopa způsobují abnormality mnoha laboratorních testů. Ty se mohou vyskytnout i u přípravku Lecardop SR 200 mg/50 mg. Mezi tyto abnormality patří zvýšené hodnoty funkčních jaterních testů, například alkalická fosfatáza, AST, ALT, laktátdehydrogenáza, bilirubin, sérová urea, kreatinin, kyselina močová a pozitivní Coombsův test.
Byly rovněž pozorovány snížené hodnoty hemoglobinu a hematokritu, zvýšená krevní glukóza a leukocyty, bakterie a krev v moči.
Pokud jsou k testu na ketonurii používány testovací proužky, může karbidopa/levodopa způsobovat falešně pozitivní výsledky testu na ketonové látky. Tato reakce se povařením vzorku moči nemění.
Při testování glukosurie pomocí glukózo-oxidázových metod se rovněž mohou vyskytovat falešně negativní výsledky.
Velmi vzácně byly hlášeny případy chybně diagnostikovaného feochromocytomu u pacientů užívajících kombinaci levodopy a karbidopy.
U pacientů s ortostatickou hypotenzí v anamnéze je nutné pečlivé pravidelné sledování, zejména na začátku léčby. V případě výskytu symptomatické ortostatické hypotenze může být nezbytná léčba.
Při souběžném podávání reserpinu je nutná opatrnost a pečlivé sledování příznaků potenciace, antagonismu a obvyklých nežádoucích reakcí.
U pacientů s Parkinsonovou chorobou léčených agonisty dopaminu, včetně kombinace levodopy a karbidopy, byly pozorovány patologické hráčství, zvýšené libido a hypersexualita.
(cs)
|