salt:hasText
| - Varování
Manitol má být podáván opatrně u pacientů s těžkou poruchou renálních funkcí. Měla by být podána testovací dávka a léčba manitolem pokračuje pouze v případě, že je dosaženo adekvátní diurézy (viz bod 4.2).
U pacientů s preexisujícím onemocněním ledvin nebo u pacientů, kteří užívají potenciálně nefrotoxické léčivé přípravky, je vyšší riziko renálního selhání po podání manitolu. Měly by být přísně monitorovány renální funkce a osmolální mezera. V případě známek zhoršení renálních funkcí by měla být přijata příslušná opatření.
U pacientů v šoku a s renální dysfunkcí by manitol neměl být podáván, dokud není nahrazen objem (tekutin, krve) a elektrolyty.
Upozornění pro použití
Pacienti, kteří dostávají manitol, by měli být sledováni s ohledem na jakékoli zhoršení renálních, srdečních či plicních funkcí a v případě výskytu nežádoucích účinků musí být léčba vysazena.
Před rychlým podáním roztoku 20% Mannitol in water for injection „Fresenius“by měl být pečlivě vyhodnocen stav kardiovaskulárního systému pacienta, protože náhlá expanze extracelulární tekutiny může vést k akutnímu městnavému srdečnímu selhání.
Přesun bezsodíkové intracelulární tekutiny do extracelulárního prostoru po infuzi manitolu může snížit koncentraci sodíku v séru a zhoršit preexistující hyponatrémii. Sodík se může ztrácet močí. Manitol může maskovat a zhoršit špatnou hydrataci a hypovolémii.
Je třeba pečlivě sledovat výdej moči, bilanci tekutin, centrální žilní tlak a rovnováhu elektrolytů (zvláště hladiny sodíku a draslíku)
Při pokračujícím poklesu diurézy během podávání manitolu dochází k jeho akumulaci, a to může zhoršit již existující nebo latentní městnavou srdeční slabost.
(cs)
|