salt:hasText
| - 6.6.1 Návod ke značení
Značení provádět za aseptických podmínek.
Pokud se koncentrace pevných látek (obzvláště DTPA a NaCl z eluátu) udrží nízká, bude velikost částic suchého aerosolu co nejmenší. Proto použijte maximální objemovou aktivitu eluátu a řeďte vodou na injekci.
Proveďte eluci generátoru. Přidejte k obsahu lahvičky preparátu TechneScan DTPA/Aerosol minimálně 550 MBq 99mTc v maximálním objemu 0,1 ml a doplňte do objemu 1,0 ml vodou na injekci. Následuje inkubace 15 minut při obyčejné teplotě. Poté přidejte 0,5 ml 98 % etanolu. Takto připravený roztok je možné naplnit do aerosolového přístroje.
Pro jeden cyklus je přístroj možno naplnit nejvíce 0,4 - 0,5 ml.
6.6.2 Kontrola účinnosti značení
Kontrolu možno provádět metodou TLC - silikagel na skleněných vláknech.
a) Vyvíjejte 5‑10 µl vzorku v 0,9 % roztoku chloridu sodného. Komplex pentetanu
s techneciem(99mTc) a volný technecistan(99mTc) se pohybuje těsně k čelu, nečistoty ve formě koloidu zůstávají na startu.
b) Vyvíjejte 5‑10 µl vzorku v methylethylketonu. Technecistan se pohybuje s čelem, komplex pentetanu a nečistoty ve formě koloidu zůstávají na startu, kde tvoří ( 95 % aktivity chromatogramu.
Bližší informace viz Evropský lékopis, článek 642.
Aplikace radiofarmak představuje riziko pro personál jak z hlediska vystavení radiaci, tak kontaminace stopami moči, zvratků a pod. Při používání radiofarmak a odstraňování odpadu je nutné dodržovat příslušné předpisy pro ochranu zdraví před ionizujícím zářením.
(cs)
|