salt:hasText
| - Akutní toxicita
Viz bod 4.9 Předávkování
Chronická toxicita / Subchronická toxicita
U králíků a psů, kterým byl lokálně podáván timolol-maleinát po dobu jednoho roku resp. dvou let, se neobjevily žádné nežádoucí účinky na oko.
S výjimkou bradykardie a zvýšené orgánové hmotnosti srdce, ledvin a jater nebyly u psů a potkanů pozorovány neobvyklé změny ani po dlouhodobém podávání vysokých dávek.
Mutagenní a tumorigenní potenciál
Podrobné studie mutagenity se neprováděly; všechny doposud provedené testy měly negativní výsledky.
Dva roky trvající studie, při níž se timolol-maleinát podával perorálně potkanům, prokázala statisticky významné zvýšení (p ( 0,05) výskytu feochromocytomů v nadledvinách potkaních samců, kteří dostávali dávku 300násobně vyšší než je doporučená maximální perorální dávka člověku (1 mg/kg/den). Tyto změny se nevyskytly u potkanů, kteří dostávali dávky 25 až 100násobně vyšší, než je doporučená maximální perorální dávka člověku.
U myší byla provedena studie, při níž se jim perorálně podával timolol po celou doby jejich života; tato studie prokázala statisticky významné zvýšení (p ( 0,05) benigních a maligních plicních tumorů, i benigních polypů uteru myších samic, které dostávaly dávku 500 mg/kg/den. Toto zvýšení však po dávce 5 nebo 50 mg/kg/den pozorováno nebylo.
Podobně i zvýšená frekvence adenokarcinomů mléčné žlázy se objevilo po dávce 500 mg/kg/den, nikoli však u zvířat, která dostávala 5 nebo 50 mg/kg/den.
Zvýšený výskyt adenokarcinomu mléčné žlázy u hlodavců je spojen s podáváním různých přípravků zvyšujících koncentraci prolaktinu v séru.
U dospělých žen, které užívaly perorálně timolol-maleinát v dávkách až 60 mg - což je doporučovaná maximální perorální dávka pro člověka - se klinicky významné změny sérového prolaktinu neobjevily.
Statisticky významné zvýšení (p ( 0,05) celkové incidence tumorů bylo pozorováno u myších samic při dávce 500 mg/kg/den.
Toxické ovlivnění reprodukčních funkcí
Reprodukční a fertilitní studie u potkanů neprokázaly nepříznivý účinek na fertilitu samců nebo samic pokusných zvířat po podávání dávek až 150násobně vyšších než je doporučovaná maximální perorální dávka pro člověka.
Teratogenní studie s timololem u myší a králíků při dávkování až 50 mg/kg/den (50násobku doporučované maximální perorální dávky pro člověka) nezjistily náznaky fetálních deformací. Při této dávce se sice projevilo opoždění osifikace u potkanů, žádné jiné
ovlivnění postnatálního vývoje potomstva však pozorováno nebylo.
Dávky 1000 mg/kg/den (1000násobek doporučované maximální perorální dávky pro člověka) byly pro mateřská zvířata průkazně toxické a způsobily zvýšenou resorpci fétů. Totéž bylo pozorováno u králíků, kteří dostávali 100násobek maximální perorální dávky pro člověka, ale zřetelné toxické projevy u mateřských zvířat pozorovány nebyly.
(cs)
|