salt:hasText
| - U nejtěžších případů pneumokokové pneumonie nemusí být léčba přípravkem Levofloxacin Kabi 5 mg/ml infuzní roztok optimální.
Nozokominální infekce vyvolané P. aeruginosa mohou vyžadovat kombinovanou léčbu.
Doba trvání infuze
Měla by být dodržena doporučená doba podávání infuze alespoň 30 minut pro 250 mg nebo 60 minut pro 500 mg přípravku Levofloxacin Kabi 5 mg/ml infuzní roztok. U ofloxacinu je známo, že v průběhu infuze může vzniknout tachykardie a dočasný pokles krevního tlaku. Ve vzácných případech může, jako následek výrazného poklesu krevního tlaku, dojít k oběhovému kolapsu. Dojde-li k nápadnému poklesu krevního tlaku v průběhu infuze levofloxacinu ( l -izomeru ofloxacinu), musí být infuze okamžitě přerušena.
Tendinitida a ruptura šlachy
Vzácně se může vyskytnout tendinitida. Postihuje nejčastěji Achillovu šlachu a může vést až k ruptuře šlachy. Riziko tendinitidy a ruptury šlachy je zvýšeno u starších pacientů a u pacientů užívajících kortikosteroidy. Pečlivé monitorování těchto pacientů je proto nezbytné, mají-li předepsán přípravek Levofloxacin Kabi 5 mg/ml infuzní roztok. Všichni pacienti mají informovat lékaře, jestliže se objeví příznaky tendinitidy. V případě podezření na tendinitidu je nutno podávání přípravku Levofloxacin Kabi 5 mg/ml infuzní roztok okamžitě zastavit a zahájit příslušnou léčbu postižené šlachy (např. její imobilizací).
Onemocnění způsobená bakterií Clostridium difficile
Průjem, zejména těžký, přetrvávající a/nebo s příměsí krve, který se objeví v průběhu nebo po ukončení léčby přípravkem Levofloxacin Kabi 5 mg/ml infuzní roztok, může být známkou onemocnění vyvolaného patogenem Clostridium difficile , jehož nejzávažnější formou je pseudomembranózní kolitida. Je-li podezření na pseudomembranózní kolitidu, je nutno podávání přípravku Levofloxacin Kabi 5 mg/ml infuzní roztok ihned ukončit a bez prodlení pacientovi poskytnout podpůrnou léčbu a specifickou léčbu (např. vankomycin perorálně). Přípravky inhibující peristaltiku jsou v tomto stavu kontraindikovány.
Pacienti s predispozicí k záchvatům
Levofloxacin Kabi 5 mg/ml infuzní roztok je kontraindikován u pacientů s anamnézou epilepsie a stejně jako ostatní chinolony má být používán s mimořádnou opatrností u pacientů s predispozicí k záchvatům, jako jsou pacienti s lézemi centrálního nervového systému nebo pacienti současně léčení fenbufenem a podobnými nesteroidními protizánětlivými léky nebo léky snižujícími práh mozkových záchvatů, jako je theofylin (viz bod 4.5). V případě konvulzivních záchvatů má být léčba levofloxacinem ukončena.
Pacienti s deficiencí G-6-fosfát dehydrogenázy
Pacienti s latentní nebo zjevnou poruchou glukóza-6-fosfát-dehydrogenázové aktivity mohou být náchylní k hemolytickým reakcím, jsou-li léčeni chinolonovými antibiotiky, a proto je při léčbě levofloxacinem třeba opatrnosti.
Pacienti s poruchou funkce ledvin
Protože je levofloxacin vylučován převážně ledvinami, je třeba dávku přípravku Levofloxacin Kabi 5 mg/ml infuzní roztok u pacientů s poruchou funkce ledvin upravit (viz bod 4.2).
Hypersenzitivní reakce
Levofloxacin Kabi 5 mg/ml infuzní roztok může zapříčinit závažné potenciálně fatální hypersenzitivní reakce (např. angioedém až anafylaktický šok), které se mohou příležitostně objevit i po první dávce (viz bod 4.8). Pacienti mají léčbu okamžitě ukončit a kontaktovat svého lékaře nebo lékařskou pohotovostní službu, aby mohla být zahájena přijata vhodná urgentní opatření.
Hypoglykemie
Stejně jako u jiných chinolonů byla hlášena hypoglykemie, obvykle u diabetických pacientů současně léčených perorálními antidiabetiky (např. glibenklamid) nebo inzulinem. U těchto diabetických pacientů se doporučuje pečlivé sledování hladiny glukózy v krvi (viz bod 4.8).
Prevence fotosenzibilizace
Ačkoli fotosenzibilizace je při léčbě levofloxacinem velmi vzácná, pacientům se doporučuje nevystavovat se silnému slunečnímu záření a/nebo umělým UV paprskům (např. horské slunce, solárium), aby se předešlo fotosenzibilizaci.
Pacienti, kteří jsou léčeni antagonisty vitaminu K
Z důvodu možného zvýšení koagulačních testů (PT/INR) a/nebo krvácení u pacientů léčených přípravkem Levofloxacin Kabi 5 mg/ml infuzní roztok v kombinaci s antagonisty vitaminu K (např. warfarin), mají být testy srážlivosti sledovány, pokud jsou tyto dva léky podávány současně (viz bod 4.5).
Psychotické reakce
U pacientů léčených chinolony včetně levofloxacinu byly hlášeny psychotické reakce. Velmi vzácně tyto reakce vedly až k myšlenkám na sebevraždu a sebepoškozujícímu chování, někdy i v důsledku podání jediné dávky levofloxacinu (viz bod 4.8). Pokud u pacienta dojde k rozvoji těchto reakcí, má být podávání levofloxacinu ukončeno a mají být přijata příslušná opatření. Má-li být levofloxacin podáván psychotickým pacientům nebo pacientům s anamnézou psychiatrického onemocnění, doporučuje se zvýšená opatrnost.
Srdeční poruchy
Při podávání fluorochinolonů včetně levofloxacinu má být věnována zvýšená pozornost pacientům se známými rizikovými faktory pro prodloužení QT intervalu, jako je např.:
- vrozený syndrom prodlouženého QT
- současné užívání léčiv, o kterých je známo, že prodlužují QT interval (např. antiarytmika třídy IA a III, tricyklická antidepresiva, makrolidy, antipsychotika)
- nekorigovaná nerovnováha elektrolytů (např. hypokalemie, hypomagnesemie)
- starší pacienti
- srdeční onemocnění (např. srdeční selhání, infarkt myokardu, bradykardie)
(Viz body 4.2 Starší pacienti, 4.5, 4.8 a 4.9).
Periferní neuropatie
U pacientů léčených fluorochinolony včetně levofloxacinu byly hlášeny periferní senzorická neuropatie a periferní senzomotorická neuropatie, které mohou mít rychlý nástup. Pokud se u pacienta vyskytnou příznaky neuropatie, má být léčba přípravkem Levofloxacin Kabi 5 mg/ml infuzní roztok ukončena, aby se předešlo vzniku ireverzibilních změn.
Opiáty
U pacientů léčených levofloxacinem může stanovení opiátů v moči vykazovat falešně pozitivní výsledky. Pozitivní výsledky opiátů v moči může být nutné potvrdit více specifickou metodou.
Poruchy jater a žlučových cest
U levofloxacinu byly hlášeny případy nekrózy jater až život ohrožujícího selhání jater, a to především u pacientů se závažnými základními chorobami, např. sepsí (viz bod 4.8). Pacienty je třeba upozornit, aby ukončili léčbu a kontaktovali svého lékaře, pokud zaznamenají známky a příznaky onemocnění jater, jako je anorexie, žloutenka, tmavá moč, svědění nebo citlivost v oblasti břicha.
(cs)
|