salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: oftalmologika, analoga prostaglandinu
ATC kód: S01EE01
Léčivá látka latanoprost, analog prostaglandinu F2(, je selektivní agonista prostanoidních FP receptorů, který snižuje nitrooční tlak mechanismem zvýšení odtoku nitrooční tekutiny z oka. Redukce nitroočního tlaku u člověka nastupuje zhruba tři až čtyři hodiny po podání a maximálního účinku je dosaženo po osmi až dvanácti hodinách. Snížení tlaku přetrvává nejméně 24 hodin.
Studie provedené na zvířatech i na člověku svědčí o tom, že hlavní mechanismus účinku látky je založen na zvýšení odtoku nitrooční tekutiny uveosklerální cestou, ačkoliv u člověka bylo zjištěno i určité zvýšení snadnosti odtoku (snížení odtokové rezistence).
Pivotní studie prokázaly, že Latanoprost-ratiopharm 50 μg/ml je účinný jako monoterapie. Navíc byly provedeny klinické studie zkoumající kombinované užití. Mezi ně patřily studie, které prokázaly, že latanoprost je účinný v kombinaci s beta adrenergními antagonisty (timolol). Krátkodobé (1-2 týdny) studie naznačují, že účinek latanoprostu je aditivní v kombinaci s adrenergními agonisty (dipivalylepinefrin), perorálními inhibitory karboanhydrázy (acetazolamid) a alespoň částečně aditivní s cholinergními agonisty (pilokarpin).
Výsledky klinických studií prokázaly, že latanoprost nemá signifikantní účinek na tvorbu nitrooční tekutiny.
Latanoprost neovlivňuje hematookulární bariéru.
Během výzkumů prováděných na opicích s použitím klinických dávek latanoprost nevykazoval žádné účinky na intraokulární krevní cirkulaci nebo byly tyto účinky pouze zanedbatelné. Během lokální léčby však může dojít ke vzniku lehké až střední konjunktivální a episklerální hyperémie.
Chronické podávání latanoprostu opicím po extrakapsulární extrakci čočky nemělo žádný vliv na retinální cévy, jak bylo patrné z vyšetření fluorescenční angiografií.
Během krátkodobé aplikace latanoprostu pacientům s pseudofakií nedošlo k prosakování fluoresceinu v oblasti zadního segmentu oka.
V klinických dávkách neměl latanoprost žádné signifikantní farmakologické účinky na kardiovaskulární ani na respirační systém.
Pediatrická populace
Účinnost latanoprostu 50 μg/ml u pediatrických pacientů ≤18 věku byla prokázána ve 12-týdenní dvojitě zaslepené klinické studii s latanoprostem porovnávaném s timololem u 107 pacientů s diagnostikovanou oční hypertenzí a dětským glaukomem. Novorozenci zařazeni do studie museli být starší než gestační věk 36 týdnů. Pacienti dostali buď latanoprost 0,005% jednou denně, nebo timolol 0,5% (nebo alternativně 0,25% u subjektů mladších 3 let) dvakrát denně. Primárním endpointem účinnosti bylo průměrné snížení nitroočního tlaku (IOP) ve 12. týdnu studie oproti výchozím hodnotám. Průměrné snížení nitroočního tlaku ve skupině s latanoprostem a timololem bylo podobné. Průměrné snížení nitroočního tlaku ve skupině s latanoprostem a timololem bylo ve 12. týdnu podobné u všech studovaných věkových skupin (0 až 3 roky, 3 až 12 let a 12 až 18 let). Nicméně data o účinnosti pro latanoprost ve věkové skupině 0 až 3 roky jsou založena pouze na 13 pacientech a žádná odpovídající účinnost nebyla prokázána u 4 pacientů zastoupených ve věkové skupině 0 až 1 rok v klinické pediatrické studii. Nejsou k dispozici žádné údaje o předčasně narozených dětech (do 36. týdne gestačního věku).
Redukce zvýšeného nitroočního tlaku mezi subjekty s primárním kongenitálním/dětským glaukomem (PCG) byla podobná ve skupině s latanoprostem a ve skupině s timololem. U podskupin s jiným typem glaukomu (např. juvenilní glaukom s otevřeným úhlem, afakický glaukom) byly výsledky podobné jako u podskupiny s PCG.
Účinek na zvýšený nitrooční tlak byl pozorován po prvním týdnu léčby (viz. tabulka) a byl udržován po celou dobu 12-týdenní studie, stejně jako u dospělých.
Tabulka: Snížení zvýšeného nitroočního tlaku (mmHg) ve 12. týdnu podle léčivé látky a základní diagnózy
Latanoprost
N=53
Timolol
N=54
Základní průměrná hodnota (SE)
27,3 (0,75)
27,8 (0,84)
Změna ve 12.týdnu oproti základní průměrné hodnotě* (SE)
-7,18 (0,81)
-5,72 (0,81)
p -hodnota vs. timolol
0,2056
PCG
N=28
Non-PCG
N=25
PCG
N=26
Non-PCG
N=28
Základní průměrná hodnota (SE)
26,5 (0,72)
28,2 (1,37)
26,3 (0,95)
29,1 (1,33)
Změna ve 12.týdnu oproti základní průměrné hodnotě* (SE)
-5,90 (0,98)
-8,66 (1,25)
-5,34 (1,02)
-6,02 (1,18)
p -hodnota vs. timolol
0,6957
0,1317
SE: střední chyba odhadu (standard error).
* přizpůsobený model analýzy kovariance ANCOVA (Adjusted estimate based on an analysis of covariance (ANCOVA) model).
(cs)
|