salt:hasText
| - Celkový výskyt nežádoucích účinků (adverse events - AE) u pacientů léčených transdermálními náplastmi s rivastigminem o síle 9,5 mg/24 h byl nižší než u pacientů, kteří byli léčeni rivastigminem ve formě tobolek v dávkách 3 až 12 mg/den (50,5 % u transdermálních náplastí s rivastigminem o síle 9,5 mg/24 h vs. 63,3 % u tobolek s rivastigminem; 46,0 % pacientů s placebem hlásilo AE). Gastrointestinální nežádoucí účinky, zahrnující nauzeu a zvracení, byly nejčastějšími nežádoucími účinky u pacientů, kteří dostávali aktivní léčbu, a vyskytly se v podstatně nižší míře ve skupině s léčbou transdermálními náplastmi s rivastigminem o síle 9,5 mg/24 h oproti skupině s léčbou tobolkami s rivastigminem (7,2 % vs. 23,1 % nauzea a 6,2 % vs. 17,0 % zvracení; 5,0 % pacientů s placebem hlásilo nauzeu a 3,3 % zvracení).
Nežádoucí účinky v tabulce 1 jsou seřazeny podle tříd orgánových systémů databáze MedDRA a četnosti výskytu. Četnost výskytu je definována s použitím následující konvence: velmi časté (≥1/10); časté (≥1/100 až <1/10); méně časté (≥1/1 000 až <1/100); vzácné (≥1/10 000 až <1/1 000); velmi vzácné (<1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).
V tabulce 1 jsou uvedeny nežádoucí účinky (příhody, u kterých se mělo za to, že měly příčinnou souvislost s léčivým přípravkem) hlášené u 291 pacientů s Alzheimerovou demencí léčených
ve specifické 24týdenní dvojitě zaslepené, placebem a aktivní léčbou kontrolované klinické studii s transdermálními náplastmi s rivastigminem s cílovou dávkou rivastigminu 9,5 mg/24 h (rivastigmin 4,6 mg/24 h titrovaný na rivastigmin 9,5 mg/24 h).
Tabulka 1
Infekce a infestace
Časté
Infekce močových cest
Poruchy metabolismu a výživy
Časté
Anorexie
Není známo
Dehydratace
Psychiatrické poruchy
Časté
Úzkost, deprese, delirium
Není známo
Halucinace, agresivita, neklid
Poruchy nervového systému
Časté
Bolest hlavy, synkopa
Velmi vzácné
Extrapyramidové příznaky
Není známo
Zhoršení Parkinsonovy choroby, epileptické záchvaty
Srdeční poruchy
Méně časté
Bradykardie
Není známo
Atrioventrikulární blokáda, fibrilace síní, tachykardie, sick sinus syndrom
Cévní poruchy
Není známo
Hypertenze
Gastrointestinální poruchy
Časté
Nauzea, zvracení, průjem, dyspepsie, bolest břicha
Méně časté
Žaludeční vředy
Není známo
Pankreatitida
Poruchy jater a žlučových cest
Není známo
Hepatitida, zvýšení jaterních testů
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Časté
Vyrážka
Není známo
Pruritus, erytém, kopřivka, puchýře, alergická dermatitida
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Časté
Kožní reakce v místě aplikace (např. erytém v místě aplikace, pruritus v místě aplikace, edém v místě aplikace, dermatitida v místě aplikace, podráždění v místě aplikace), stavy slabosti (např. únava, astenie), pyrexie, snížení tělesné hmotnosti
Není známo
Pády
Při podání dávek vyšších než 9,5 mg/24 h (ve výše uvedené studii) byly častěji pozorovány závratě, insomnie, agitovanost, snížená chuť k jídlu, fibrilace síní a srdeční selhání, než při podávání dávky
9,5 mg/24 h nebo placeba, což naznačuje souvislost mezi výskytem nežádoucích účinků a velikostí dávky. Tyto příhody se však neobjevily u transdermálních náplastí Rivastigmin Apotex 9,5 mg/24 h častěji než u placeba.
V tabulce 2 jsou uvedeny nejčastější nežádoucí účinky hlášené v průběhu 76týdenního období
v otevřené klinické studii u pacientů s demencí u Parkinsonovy choroby, kteří byli léčeni transdermálními náplastmi s rivastigminem.
Tabulka 2
Poruchy metabolismu a výživy
Časté
Dehydratace
Psychiatrické poruchy
Časté
Nespavost, úzkost, agitovanost, vizuální halucinace, deprese, agresivita
Poruchy nervového systému
Časté
Bolest hlavy, třes, závratě, ospalost, bradykineze, dyskineze, hypokineze, rigidita ozubeného kola, snížení tělesné hmotnosti
Cévní poruchy
Časté
Hypertenze
Gastrointestinální poruchy
Časté
Bolest břicha
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Velmi časté
Pády, erytém v místě aplikace
Časté
Podráždění v místě aplikace, svědění, vyrážka, únava, astenie, poruchy chůze
Následující časté nežádoucí účinky byly pozorovány u pacientů s demencí u Parkisonovy choroby
při léčbě rivastigminem ve formě tobolek, nikoli při léčbě transdermálními náplastmi s rivastigminem: nauzea, zvracení (velmi časté); snížená chuť k jídlu, neklid, bolest hlavy, zhoršení Parkinsonovy choroby, bradykardie, průjem, dyspepsie, zvýšené vylučování slin, zvýšené pocení (časté); dystonie, fibrilace síní, atrioventrikulární blokáda (méně časté).
Následující nežádoucí účinky byly pozorovány při léčbě tobolkami a perorálním roztokem obsahující rivastigmin, avšak nevyskytly se v klinických studiích s transdermálními náplastmi s rivastigminem v dávce 9,5 mg/24 h: závratě (velmi často); agitovanost, somnolence, malátnost, tremor, zmatenost, zvýšené pocení (často); insomnie, náhodné pády, zvýšení jaterních testů (méně často); epileptické záchvaty, duodenální vředy, angina pectoris (vzácně); srdeční arytmie (např. atrioventrikulární blok, fibrilace síní a tachykardie), hypertenze, pankreatitida, gastrointestinální krvácení, halucinace (velmi vzácně); a několik případů silného zvracení spojeného s rupturou jícnu (není známo).
Kožní podráždění
V klinických studiích byly při každé návštěvě měřeny kožní reakce použitím stupnice pro posouzení kožního podráždění, která hodnotila stupeň erytému, edému, olupování kůže, fisury, pruritus a bolesti/píchání/pálení v místě aplikace. Nejčastějším pozorovaným příznakem u naprosté většiny pacientů byl erytém, který během 24 hodin odezněl. Ve 24týdenní dvojitě zaslepené studii byl nejčastějším pozorovaným příznakem (dle stupnice pro posouzení kožního podráždění) při dávce rivastiminu 9,5 mg/24 h ve formě transdermální náplasti erytém, který byl nepatrný (21,8 %), mírný (12,5 %) nebo středně závažný (6,5 %), nebo pruritus, který byl nepatrný (11,9 %), mírný (7,3 %) nebo středně závažný (5,0 %). Nejčastěji pozorované závažné příznaky u dávky rivastigminu 9,5 mg/24 h ve formě transdermální náplasti byly pruritus (1,7 %) a erytém (1,1 %). Většina kožních reakcí se omezila na místo aplikace a vyústila v přerušení léčby pouze u 2,4 % pacientů ve skupině s léčbou rivastigminem v dávce 9,5 mg/24 h ve formě transdermální náplasti.
(cs)
|