salt:hasText
| - Oční i systémová toxicita latanoprostu byla zkoumána na několika zvířecích druzích. Obecně je latanoprost dobře snášen s nejméně 1000násobným bezpečnostním rozpětím mezi klinickou oční dávkou a systémovou toxicitou. Vysoké dávky latanoprostu, přibližně 100 krát vyšší, než je klinická dávka na kg tělesné hmotnosti, podané intravenózně opicím, kterým nebyla podána anestetika, způsobily vzestup dechové frekvence pravděpodobně v důsledku krátkodobé bronchokonstrikce. Ve studiích na zvířatech nebylo zjištěno, že by latanoprost způsoboval přecitlivělost.
V oku nebyly u králíků a opic zjištěny žádné toxické účinky při dávkách do 100 mikrogramů/oko/den (klinická dávka je přibližně 1,5 mikrogramu/oko/den). U opic však bylo prokázáno, že latanoprost působí zvýšenou pigmentaci duhovky.
Mechanismem zvýšené pigmentace je pravděpodobně stimulace produkce melaninu v melanocytech duhovky, nebyly však pozorovány proliferativní změny. Změna barvy duhovky může být trvalá.
Ve studiích chronické oční toxicity bylo rovněž prokázáno, že latanoprost v dávce 6 mikrogramů/oko/den způsoboval zvětšenou palpebrální fisuru. Tento účinek je reverzibilní a dochází k němu při dávkách vyšších, než je klinická dávka. Tento účinek nebyl pozorován u lidí.
Latanoprost byl negativní při testech reverzních mutací u bakterií, genové mutace u myšího lymfomu a v mikronukleárním testu na myších. In vitro byly pozorovány chromozomové aberace na lidských lymfocytech. Podobné účinky byly pozorovány u prostaglandinu F2α, přirozeně se vyskytujícího prostaglandinu, což ukazuje, že jde o skupinový efekt.
Další studie mutagenicity při neplánované syntéze DNA in vitro/in vivo na potkanech byly negativní a ukazují, že latanoprost nemá mutagenní vlastnosti. Studie kancerogenicity na myších a potkanech byly negativní.
Ve studiích na zvířatech nebylo zjištěno, že by latanoprost měl jakýkoli účinek na mužskou či ženskou fertilitu. Ve studii embryotoxicity na potkanech nebyla zjištěna embryotoxicita latanoprostu při intravenózním podání (v dávkách 5, 50 a 250 mikrogramů/kg/den). Latanoprost však měl embryoletální účinek u králíků v dávkách 5 mikrogramů/kg/den a vyšších.
Dávka 5 mikrogramů/kg/den (přibližně 100krát vyšší, než je klinická dávka) způsobovala významnou embryofetální toxicitu charakterizovanou vyšší incidencí pozdní resorpce a potratů a sníženou hmotností plodu.
Nebyly zjištěny žádné teratogenní vlastnosti.
(cs)
|