salt:hasText
| - Při současné léčbě triptany a SSRI/SNRI byl popsán výskyt serotoninového syndromu (včetně mentální alterace, autonomní nestability a neuromuskulárních abnormalit) (viz bod 4.4).
V klinických studiích nebyly prokázány farmakokinetické interakce mezi naratriptanem a beta-blokátory, tricyklickými antidepresivy, selektivními inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, alkoholem nebo složkami potravy.
Naratriptan neinhibuje enzymy monoaminooxidázy in vitro , proto se interakce s inhibitory monoaminooxidázy nepředpokládají a tyto studie nebyly in vivo provedeny. Omezený metabolismus naratriptanu a široké spektrum podílejících se izoenzymů cytochromu P450 navíc naznačují, že statisticky významné interakce naratriptanu s jinými léčivy jsou nepravděpodobné (viz bod 5.2).
Perorální antikoncepce snižuje celkovou clearance naratriptanu o 30 % a kouření zvyšuje celkovou clearance o 30 %. Úprava dávkování však není nutná.
Protože 60 % naratriptanu se vylučuje renálně s aktivní renální sekrecí odpovídající přibližně 30 % z celkové clearance, může docházet k interakcím s dalšími léky, které jsou rovněž vylučovány ledvinami. Vzhledem k bezpečnostnímu profilu naratriptanu má však inhibice sekrece naratriptanu pravděpodobně nepatrný význam, zatímco je třeba zvážit možnost inhibice dalších aktivně vylučovaných léků naratriptanem.
K dispozici jsou pouze omezené údaje týkající se interakcí s ergotaminem, přípravky obsahujícími ergotamin, dihydroergotaminem (DHE) nebo sumatriptanem. Při společném podávání těchto přípravků a agonistů 5-HT1 receptorů je teoreticky zvýšené riziko koronárních vazospasmů (viz bod 4.3).
Po podání naratriptanu by mělo uplynout alespoň 24 hodin, než bude podán přípravek obsahující ergotamin nebo jakýkoli triptan/agonista 5-HT1 receptoru. A naopak po podání přípravku obsahujícího ergotamin a před podáním naratriptanu by mělo rovněž uplynout 24 hodin.
(cs)
|