salt:hasText
| - Dospělí
Obecné pokyny
Celková denní dávka by měla být podána v 1 až 3 dílčích dávkách. Denní dávky do 300 mg by měly být podány v jediné dávce po jídle. Denní dávky vyšší než 300 mg by měly být rozděleny do dílčích dávek nepřesahujících 300 mg. APO-ALLOPURINOL je obvykle lépe snášen, je-li užíván po jídle.
Léčba dny
Dávka APO-ALLOPURINOLu kolísá podle závažnosti onemocnění. Minimální účinná dávka je 100 až 200 mg. Průměrná dávka u pacientů s mírnou dnou je 200 až 300 mg alopurinolu denně, u pacientů se středně těžkou dnou s tofy je 400 až 600 mg alopurinolu denně a u těžké dny 700 až 800 mg alopurinolu denně.
Maximální doporučená denní dávka u pacientů s normální funkcí ledvin je 800 mg alopurinolu.
Jelikož alopurinol a jeho metabolity jsou vylučovány pouze ledvinami, může při selhání ledvin dojít ke kumulaci alopurinolu a jeho dávka by proto měla být přiměřeně snížena. Při clearance kreatininu 0,33 až 0,167 ml/sek. (19,8-10,02 ml/min.) je vhodná dávka 200 mg alopurinolu denně. Při clearance kreatininu menší než 0,167 ml/sek.(10,02 ml/min.) by denní dávka alopurinolu neměla přesáhnout 100 mg. Při extrémně těžkém poškození ledvin (clearance kreatininu menší než 0,05 ml/sek. (3,00 ml/min) může být nutné i prodloužení dávkovacího intervalu.
Jelikož neexistuje žádná jednoduchá metoda stanovení koncentrace alopurinolu v krvi, je nejlépe stanovit dávky a dávkovací intervaly alopurinolu vhodné k udržení hladiny močové kyseliny v séru v normálním rozmezí podle hladin kyseliny močové v séru.
Po stanovení denní dávky alopurinolu potřebné k udržení hladiny kyseliny močové v séru na požadované výši by měla být tato dávka alopurinolu podávána tak dlouho, dokud hladiny kyseliny močové v séru neindikují potřebu další úpravy dávkování.
Normální hladiny urátů v séru jsou dosaženy během 1 až 3 týdnů. Horní hranice normálních hladin kyseliny močové je 357 µmol/l pro muže a pro ženy po menopauze a 297,5 µmol/l pro ženy před menopauzou. Podáním vhodné dávky alopurinolu a u některých pacientů i současným podáváním urikosurik je možné snížit hladiny kyseliny močové v séru na normální hodnoty a je-li třeba, je možné je udržet na úrovni 119-178,5 µmol/l. Kombinovaná léčba alopurinolem a urikosurikem často umožní snížení dávek obou léčiv.
Pro snížení možnosti zvýšení počtu akutních dnavých záchvatů během časné fáze podávání alopurinolu se doporučuje zahájit léčbu nízkými dávkami alopurinolu (100 až 200 mg denně) a dávkování v týdenních intervalech zvyšovat o 100 mg, dokud není dosaženo hladiny kyseliny močové v séru okolo 357 µmol/l nebo méně. Během prvních 3-6 měsíců léčby alopurinolem by rovněž měla být podávána profylaktická dávka kolchicinu (nebo nesteroidních protizánětlivých látek u pacientů, kteří nemohou být léčeni kolchicinem) a u pacienta by měl být zajištěn vysoký příjem tekutin.
U pacientů léčených urikosuriky, kolchicinem a nebo antiflogistiky je vhodné pokračovat v této léčbě během úpravy dávkování alopurinolu až do dosažení normální hladiny kyseliny močové v séru a absence akutních záchvatů po dobu několika měsíců. Je-li to žádoucí, může být poté pacient převeden na léčbu samotným alopurinolem.
Prevence urátové nefropatie během intenzívní léčby nádorových onemocnění
Doporučuje se podávání 600 až 800 mg alopurinolu denně po dva až tři dny před chemoterapií nebo radioterapií. Léčba by měla pokračovat v dávkách upravených podle hladin kyseliny močové v séru až do doby, kdy již nehrozí nebezpečí hyperurikémie a hyperurikosúrie.
V léčbě APO-ALLOPURINOLem je možné pokračovat během antimitotické léčby pro profylaxi hyperurikémie, která může vzniknout během přirozených krizí onemocnění. Při prolongované léčbě obvykle ke kontrole hladiny kyseliny močové v séru postačí denní dávka 300 až 400 mg APO-ALLOPURINOLu.
Během léčby APO-ALLOPURINOLem je nezbytné udržovat denní výdej moči v množství 2 litrů nebo více a je žádoucí zajistit neutrální nebo zásadité pH moči a uplatnit zákaz požívání alkoholických nápojů.
Profylaxe renální urátové litiázy
Podává se 100-200 mg alopurinolu 1-4krát denně nebo 300 mg v jediné denní dávce.
Profylaxe renální kalciumoxalátové litiázy
Doporučená úvodní dávka APO-ALLOPURINOLu pro prevenci recidivujících kalcium-oxalátových kaménků je 200 až 300 mg denně v jediné dávce nebo ve více dílčích dávkách. V léčbě je možné pokračovat po neomezenou dobu. Někteří pacienti užívali udržovací dávku 200-300 mg denně po více než sedm let. U některých pacientů je možné udržovací dávku snížit na 100-200 mg denně.
Děti a mladiství od 6 let : Při léčbě sekundární hyperurikéme provázející maligní onemocnění a u Lesch-Nyhanova syndromu by měl být podáván APO-ALLOPURINOL v dávce 10-20 mg/kg/den. Odpověď by měla být zhodnocena po přibližně 48 hodinách monitorováním hladiny kyseliny močové v séru a nebo v moči a dávka by měla být podle potřeby upravena.
Dětem od 6 let se obvykle podává 100 mg 3krát denně nebo 300 mg v jediné denní dávce.
Dávkování u starších osob: jelikož nejsou k dispozici specifické údaje, je nutno použít nejnižší dávku, která navodí uspokojující snížení tvorby urátů. Zejména je nutno věnovat pozornost pokynům uvedeným v částech Dávkování při poruše funkce ledvin a Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Dávkování při poruše funkce ledvin: jelikož se alopurinol a jeho metabolity vylučují ledvinami, může porucha funkce ledvin vést k retenci léčiva a/nebo jeho metabolitů s následným prodloužením plasmatických poločasů. Při těžké renální nedostatečnosti může být vhodné používat méně než 100 mg za den nebo používat jednotlivé 100mg dávky v delších intervalech, než jeden den.
Pokud je k dispozici vybavení k monitorování koncentrací oxipurinolu v plasmě, musí být dávka upravena tak, aby byly plasmatické hladiny oxipurinolu udržovány pod 100 umol/l (15,2 mg/l).
Alopurinol a jeho metabolity se odstraňují renální dialýzou. Pokud je dialýza potřebná dva- až třikrát týdně, je nutno zvážit alternativní dávkovací schéma 300 až 400 mg alopurinolu ihned po každé dialýze, přičemž mezi dialýzami se nepodává žádná dávka.
Dávkování při poruše funkce jater: u pacientů s poruchou funkce jater je nutno použít snížené dávky.
Pacienti s poruchami funkce ledvin nebo jater by měli být během časné fáze léčby APO-ALLOPURINOLem pečlivě sledováni a při dalším zhoršení těchto funkcí by léčba měla být přerušena.
U všech pacientů léčených APO-ALLOPURINOLem by měly být prováděny periodické kontroly jaterních testů a to zejména v raných fázích léčby.
(cs)
|