salt:hasText
| - Poškození jater se může objevit u dospělých pacientů, kteří užili 10 g paracetamolu nebo více. Požití 5 a více gramů paracetamolu může způsobit poškození jater u pacientů s rizikovými faktory (viz níže).
Rizikové faktory:
Pokud je pacient dlouhodobě léčený karbamazepinem, fenobarbitolem, fenytoinem, primidonem, rifampicinem, třezalkou tečkovanou nebo jinými přípravky, které indukují jaterní enzymy.
Nebo:
Pacient pravidelně požívá alkohol v nadměrném množství.
Nebo:
Pacienti s pravděpodobnou deplecí glutathionu, například při poruchách příjmu potravy, cystické fibróze, infekci HIV, hladovění, kachexii.
Příznaky
Příznaky předávkování paracetamolem během prvních 24 hodin jsou pobledlost, nausea, zvracení, anorexie a bolest břicha. Poškození jater se může projevit po 12–48 hodinách od požití. Mohou se objevit abnormality metabolismu glukosy a metabolická acidóza. V případě těžké otravy může poškození jater progredovat do encefalopatie, hemoragie, hypoglykemie, cerebrálního edému a smrti. Dále se může rozvinout, i bez závažného poškození jater, akutní renální selhání s akutní tubulární nekrózou doprovázené bolestí v podbřišku, hematurií a proteinurií. Byla hlášena srdeční arytmie a pankreatitida.
Léčba
Ke zvládnutí předávkování paracetamolem je nezbytná okamžitá léčba. Pacienti by měli být odesláni k urgentnímu ošetření do nemocnice, i když počáteční symptomy předávkování nejsou závažné. Příznaky se mohou omezit na nevolnost nebo zvracení a nemusí odpovídat závažnosti předávkování nebo riziku poškození orgánů. Léčba by měla probíhat dle zavedených postupů.
Aktivní uhlí je možné použít k léčbě do 1 hodiny od předávkování. Plasmatické koncentrace paracetamolu by měly být měřeny až po 4 hodinách nebo později po požití (dřívější plasmatické koncentrace nejsou spolehlivé). Léčbu N-acetylcysteinem lze aplikovat do 24 hodin po požití paracetamolu, nicméně maximální ochranný účinek je dosažen do 8 hodin po požití. Pak účinnost antidota rapidně klesá. Pokud je to nutné, může být aplikován N-acetylcystein intravenózně dle stanoveného dávkovacího režimu. V případě absence zvracení a nemožnosti dopravit pacienta do nemocnice lze alternativně podat perorálně methionin. Léčba pacientů s vážnou hepatální dysfunkcí po více než 24 hodinách po požití by měla být konzultována se specializovanou jednotkou.
(cs)
|