salt:hasText
| - Současná léčba kontraindikovaná během léčby tramadolem
Tramadol nesmí být užíván v kombinaci se selektivními nebo neselektivními inhibitory MAO. Může se vyskytnout serotoninový syndrom (průjem, tachykardie, pocení, třes, zmatenost a koma) (viz bod 4.3).
Linezolid: Léčebné zkušenosti s neselektivními inhibitory MAO ukazují na riziko rozvoje serotoninového syndromu: průjem, tachykardie, pocení, třes, zmatenost a koma.
Současná léčba nedoporučená během léčby tramadolem
Smíšení agonisté/antagonisté (buprenorfin, nalbufin a pentazocin): současná léčba s tramadolem se nedoporučuje, protože by teoreticky mohlo dojít ke snížení analgetického účinku čistého agonisty kompetitivní inhibicí receptorů s rizikem výskytu abstinenčních příznaků.
Alkohol: Alkohol zesiluje sedativní účinek opioidních analgetik. Výsledná ospalost může být nebezpečná během řízení nebo při práci se stroji. Během léčby tramadolem by neměly být konzumovány alkoholické nápoje a léky obsahující alkohol (viz bod 4.7).
Karbamazepin (enzymatický induktor): snižuje plazmatické koncentrace tramadolu a jeho farmakologicky aktivního metabolitu vede tak ke snížení analgetického účinku.
Naltrexon: Použití tramadolu s naltrexonem může snížit analgetický účinek. Pokud je to nutné, je možné analgetickou dávku zvýšit.
Současná léčba vyžadující zvýšenou opatrnost během užívání tramadolu
Jiné morfinové deriváty (včetně antitusik a substituční léčby), benzodiazepiny a barbituráty: Zvýšené riziko respirační deprese, které může být v případě předávkování fatální.
Jiné látky tlumící CNS: opioidní analgetika, barbituráty, benzodiazepiny, sedativní antidepresiva, sedativní H1-antihistaminika, anxiolytika jiná než benzodiazepinová, hypnotika, neuroleptika, centrálně působící antihypertenziva, thalidomid, baklofen: Zvýšené riziko útlumu centrálního nervového systému. Výsledné zhoršení reakčního času může být nebezpečné při řízení či obsluze strojů.
Tramadol může vyvolat křeče a zvýšit potenciál pro vznik křečí u těchto léků: selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI), tricyklická antidepresiva, antipsychotika a další léčivé přípravky snižující práh pro vznik křečí (jako např. bupropion, mirtazapin, tetrahydrokanabinol).
Současné terapeutické užívání tramadolu a serotoninergních léků, jako jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI), inhibitory MAO (viz bod 4.3), tricyklická antidepresiva a mirtazapin, může vyvolat serotoninovou toxicitu.
Serotoninový syndrom je pravděpodobný při výskytu některého z následujících příznaků:
Spontánní myoklonus
Indukovaný nebo oční myoklonus s agitovaností a pocením
Tremor a hyperreflexie
Hypertonie a zvýšení tělesné teploty > 38 °C a indukovaný nebo oční myoklonus
Vysazení serotoninergního léčivého přípravku obvykle přináší rychlé zlepšení. Léčba závisí na typu a intenzitě symptomů.
Venlafaxin: Riziko křečí a/nebo serotoninového syndromu.
Opatrnost by měla být zvýšena během současné léčby tramadolem a kumarinovými deriváty (jako např. warfarin), v důsledku hlášení zvýšeného INR a ekchymózy u některých pacientů.
(cs)
|