Mutagenní účinky byly zjištěny v několika in vitro systémech. Při sledování in vivo nebyl mutagenní účinek tramadolu prokázán. Podle dosavadních znalostí je tramadol klasifikován jako nemutagenní látka.
Tumorigenní potenciál tramadolu byl studován na potkanech a myších. U potkanů nebyl zjištěn zvýšený výskyt nádorů ve vztahu ke sledované látce. Při studiu na myších byl pozorován u samců zvýšený výskyt adenomu jaterních buněk (závislý na dávce; nesignifikantní zvýšení z 15 mg/kg) a u samic zvýšený výskyt nádorů plic u všech skupin podle dávkování (významně zvýšený, ale na dávce nezávislý).
Tramadol v dávkách nad 50 mg/kg/den měl u potkanů toxické účinky na matku i na plod. Tyto dávky vedly k růstu neonatální úmrtnosti. U potomků byly zjištěny retardace v podobě osifikačních poruch a zpoždění otevření vaginy a očí. Teratogenní působení nebylo sledováno. Fertilita samců potkanů nebyla snížena. Samice vykazovaly nižší hodnoty březosti po podávání dávek nad 50 mg/kg/den. U králíků dávky tramadolu nad 125 mg/kg vedly k toxickým účinkům pro matku a u potomků byly zjištěny anomálie kostry.
(cs)