salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: Fosinopril je antihypertenzivum, inhibitor ACE.
ATC kód : C09A A09
Fosinopril je ester, který se esterázami hydrolyzuje na účinný fosinoprilát, kompetitivní inhibitor ACE (enzymu konvertujícího angiotensin), který brání přeměně angiotenzinu I na vazokonstrikční angiotenzin II. Snížení angiotenzinu II vede ke snížení vazopresorické aktivity a ke snížení sekrece aldosteronu. Následně může dojít k mírnému poklesu hladiny draslíku v séru (průměr = 0,1 mEq/l) zároveň se ztrátou sodíku a tekutin. Enzym ACE je identický s enzymem "kininázou II" ("bradykinázou"). Inhibice ACE proto inhibuje i degradaci bradykininu, potentního vazodilatačního peptidu, což může přispívat k antihypertenznímu efektu; fosinopril má terapeutický efekt i u pacientů s nízkoreninovou hypertenzí. Inhibitory ACE tak blokují vznik vazokonstrikčních angiotenzinů, blokují rozpad vazodilatačního bradykininu a brání retenci natria aldosteronem. Tím působí příznivě při hypertenzi. U pacientů se srdečním selháním příznívý účinek přípravku MONOPRIL 20 mg vyplývá ze suprese systému renin-angiotenzin-aldosteron; inhibice enzymu konvertujícího angiotenzin snižuje předtížení i dotížení (preload i afterload).
Hypertenze : MONOPRIL 20 mg snižuje krevní tlak během jedné hodiny. Vrcholových hodnot poklesu krevního tlaku bylo dosaženo za 2 - 6 hodin po dávce, antihypertenzní efekt přetrvával 24 hodin. Efekt na konci dávkovacího intervalu oproti odpovídající vrcholové odpovědi byl 50 - 60% pro diastolický a 80% pro systolický krevní tlak. Krevní tlak je snížen na přibližně stejnou hodnotu v poloze ve stoje i vleže.
Ortostatický efekt a tachykardie nejsou časté, ale může k nim dojít u pacientů s deplecí soli a/nebo tekutin.
Snížení krevního tlaku může být progresivní, takže k dosažení maximálního terapeutického efektu může být potřebných několik týdnů terapie. Účinky fosinoprilu a thiazidových diuretik na snížení krevního tlaku jsou aditivní.
Srdeční selhání: V dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii u pacientů se srdečním selháním léčených diuretiky s anebo bez digoxinu měla počáteční dávka přípravku MONOPRIL 20 mg za následek akutní pokles plicního kapilárního tlaku v zaklínění (preload), středního arteriálního krevního tlaku a systémové vaskulární rezistence (afterload). Jednotlivé denní dávky přípravku MONOPRIL 20 mg udržují pozitivní hemodynamický efekt během 24hodinového dávkovacího intervalu u pacientů, kteří byli léčeni 10 týdnů. Kromě toho došlo k poklesu tepové frekvence oproti výchozí hodnotě a zvýšil se indexovaný tepový objem navzdory sníženému plnícímu tlaku levé komory. Tachyfylaxe nebyla zaznamenána.
V randomizované dvojitě zaslepené studii u 252 dětí a dospívajících ve věku od 6 do 16 let s hypertenzí nebo vysokým normálním krevním tlakem, bylo hodnoceno snížení krevního tlaku při podávání fosinoprilu jednou denně s nízkou (0,1 mg/kg), střední (0,3 mg/kg) a vysokou (0,6 mg/kg) cílovou dávkou. Na konci 4týdenní léčby bylo průměrné snížení systolického krevního tlaku na konci dávkovacího intervalu v porovnání s výchozími hodnotami podobné u dětí léčených nízkou, střední nebo vysokou dávkou fosinoprilu. Mezi třemi typy dávkování se neprokázala žádná závislost odpovědi na dávce. Pro děti s hmotností nižší než 50 kg není k dispozici žádná vhodná síla dávkování.
(cs)
|