salt:hasText
| - Ve studiích zabývajících se hledáním optimálního dávkování, do kterých bylo zahrnuto 523 pacientek s relapsem ovariálního karcinomu a 631 nemocných s relapsem malobuněčného plicního karcinomu, byly limitujícím faktorem monoterapie topotekanem projevy hematologické toxicity. Tato toxicita byla očekávaná a reverzibilní. Nebyly zjištěny žádné známky kumulativní hematologické nebo jiné toxicity.
Profil nežádoucích účinků topotekanu podávaného v kombinaci s cisplatinou v klinických studiích u pacientek s karcinomem děložního hrdla byl v souladu s profilem nežádoucích účinků zaznamenaným při léčbě topotekanem v monoterapii. Celková hematologická toxicita je nižší u pacientů léčených topotekanem v kombinaci s cisplatinou ve srovnání s topotekanem podávaným v monoterapii, ale vyšší než při podávání samotné cisplatiny.
Při podávání topotekanu v kombinaci s cisplatinou byly hlášeny další nežádoucí účinky, tyto nežádoucí účinky však byly hlášeny při monoterapii cisplatinou a nebyly přisuzovány topotekanu. Úplný seznam nežádoucích účinků zaznamenaných při užívání cisplatiny je uveden v informaci o použití cisplatiny.
Integrované údaje o bezpečnosti topotekanu podávaného v monoterapii jsou uvedeny níže.
Nežádoucí účinky seřazené dle systémově-orgánové klasifikace a absolutní frekvence (všechny hlášené případy) jsou uvedeny níže. Frekvence nežádoucích účinků je definována jako: velmi častá ((1/10), častá ((1/100 až <1/10), méně častá ((1/1000 až <1/100), vzácná ((1/10000 až <1/1000), velmi vzácná (<1/10000) včetně ojedinělých případů a případů s neznámou četností (na základě dostupných údajů nemůže být určena).
V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.
Poruchy krve a lymfatického systému
Velmi časté: febrilní neutropenie, neutropenie (viz gastrointestinální poruchy), thrombocytopenie, anémie, leukopenie.
Časté: pancytopenie
Není známo: těžké krvácení (spojené s trombocytopenií)
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy
Vzácné: intersticiální plicní nemoc (v některých případech fatální)
Gastrointestinální poruchy
Velmi časté: nauzea, zvracení a průjem (tyto nežádoucí účinky mohou být závažné), zácpa, bolest břicha 1 a mukositida.�1 Neutropenická kolitida, včetně fatální neutropenické kolitidy, byla hlášena jako komplikace topotekanem vyvolané neutropenie (viz bod 4.4)
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Velmi časté: alopecie
Časté: pruritus
Poruchy metabolismu a výživy
Velmi časté: anorexie (která může být závažná)
Infekce a infestace
Velmi časté: infekce
Časté: sepse2
2U pacientů léčených topotekanem byly v důsledku sepse hlášeny fatální případy (viz bod 4.4)
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Velmi časté: pyrexie, astenie, únava
Časté: malátnost
Velmi vzácné: extravazace3
Extravazace byla hlášena velmi vzácně. Reakce byly mírné a obecně nevyžadovaly speciální léčbu.
Poruchy imunitního systému
Časté: hypersensitivní reakce včetně vyrážky
Vzácné: anafylaktická reakce, angioedem, kopřivka
Poruchy jater a žlučových cest
Časté: hyperbilirubinémie
Incidence výše uvedených nežádoucích účinků je obvykle vyšší u pacientů v celkově špatném stavu (viz bod 4.4).
Níže je uvedena frekvence výskytu hlášených hematologických a jiných nežádoucích účinků, které jsou připisovány / pravděpodobně připisovány topotekanové terapii.
Hematologické účinky
Neutropenie: Během 1. cyklu byla pozorována těžká neutropenie (počet neutrofilů < 0,5 x 109/l) u 55% pacientů, z toho u 20% přetrvávaly déle než sedm dní, a celkově se vyskytovaly u 77% pacientů (ve 39% cyklů). V souvislosti s výskytem těžké neutropenie se objevila horečka a známky infekce u 16% léčených během prvního cyklu a celkově u 23% pacientů (v 6% cyklů). Střední doba nástupu těžké neutropenie byla devět dní a střední délka trvání byla sedm dní. Těžká neutropenie trvající déle než sedm dní se objevila celkově v 11% cyklů. Ve skupině všech pacientů léčených v rámci klinických studií (zahrnující jak pacienty, u nichž se objevila těžká neutropenie, tak pacienty, u nichž se těžká neutropenie neobjevila) se u 11% pacientů (ve 4% cyklů) vyskytly horečky a u 26% pacientů (v 9% cyklů) se vyskytly infekce. U 5% všech léčených pacientů (v 1% cyklů) došlo navíc k rozvoji sepse (viz bod 4.4).
Trombocytopenie: Těžká trombocytopenie (počet trombocytů méně než 25 x 109/l) se objevila u 25% pacientů (v 8% cyklů), středně těžká trombocytopenie (počet trombocytů 25,0 až 50,0 x 109/l) u 25% pacientů (v 15% cyklů). Střední doba nástupu těžké trombocytopenie byla 15. den a střední délka trvání byla pět dní.�Transfuze trombocytů byla podána ve 4% cyklů. Významné následky vznikající v souvislosti s trombocytopenií, včetně úmrtí v důsledku nádorového krvácení, byly hlášeny vzácně.
Anémie: Středně těžká až těžká anémie (Hb ( 8,0 g/dl) byla pozorována u 37% léčených (ve 14% cyklů). Transfuze erytrocytární masy byla aplikována u 52% pacientů (v 21% cyklů).
Nehematologické účinky
Nejčastěji zaznamenané nežádoucí účinky jiné než hematologické byly gastrointestinální nežádoucí účinky, jako např. nauzea (52%), zvracení (32%), průjem (18%), zácpa (9%) a dále mukositida (14%). Těžké projevy (3. nebo 4. stupně) nauzey se objevovaly u 4%, zvracení u 3%, průjmu u 2% a mukositidy u 1%.
Mírná bolest břicha byla rovněž hlášena u 4% pacientů.
Únavu uvádělo asi 25% a astenii 16% pacientů během léčby topotekanem. Těžká únava a astenie (3. nebo 4. stupně) byly hlášeny u 3% léčených pacientů.
Úplná nebo významná alopecie byla pozorována u 30% pacientů a částečná alopecie u 15% pacientů.
Mezi jiné závažné nežádoucí účinky, které se vyskytovaly u pacientů a které vznikaly v přímé nebo možné souvislosti s léčbou topotekanem, patří anorexie (12%), celková nevolnost (3%) a hyperbilirubinémie (1%).
Reakce z přecitlivělosti, jako jsou exantém, kopřivka, angioedém a anafylaktické reakce, byly hlášeny vzácně. V klinických studiích byl exantém zaznamenán u 4% nemocných a svědění u 1,5% nemocných.
(cs)
|