salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: lokální hemostatika, ATC kód: B02BC; tkáňová lepidla, ATC kód: V03AK
Systém adheze fibrinu napodobuje poslední fázi fyziologického srážení krve. K přeměně fibrinogenu na fibrin dochází rozštěpením fibrinogenu na fibrinové monomery a fibrinopeptidy. Fibrinové monomery agregují a vytvářejí fibrinovou sraženinu. Faktor XIIIa, který vzniká aktivací faktoru XIII thrombinem, zesíťovává fibrin. K přeměně fibrinogenu a k zesíťovatění fibrinu jsou zapotřebí kalciové ionty.
V dalším průběhu hojení rány zvyšuje plazmin fibrinolytickou aktivitu a je zahájen rozklad fibrinu na fibrinové degradační produkty. Proteolytická degradace fibrinu je inhibována antifibrinolytiky. Aprotinin je přítomen v přípravku TISSEEL jako antifibrinolytikum k prevenci předčasné degradace sraženiny.
K průkazu účinnosti byly provedeny studie in vivo u 4 zvířecích modelů úzce imitujících situaci u pacientů. Přípravek TISSEEL prokázal účinnost při primární a sekundární hemostáze a při hojení rány.
Přípravek TISSEEL byl hodnocen v prospektivní paralelní randomizované dvojitě zaslepené multicentrické klinické studii vzhledem k předchozí formě přípravku (jednofázová inaktivace virů) u 317 pacientů podstupujících kardiochirurgický výkon s aortokoronárním bypassem a střední sternotomií. Pacienti byli léčeni přípravkem TISSEEL nebo kontrolním přípravkem jen v případě, že nebylo možné zajistit hemostázu standardními chirurgickými postupy. Cílem bylo dosažení hemostázy během 5 minut po aplikaci a její udržení až do chirurgického uzavření rány.
Výsledky založené na jednostranném intervalu spolehlivosti 97,5% prokázaly, že přípravek TISSEEL (dvoufázová inaktivace virů) nebyl horší než předchozí forma přípravku (jednofázová inaktivace virů) v poměrech úspěšně léčených subjektů.
Hemostáza během 5 minut a udržená do chirurgického uzavření rány
TISSEEL
(dvoufázová inaktivace virů)
Tkáňové lepidlo
(jednofázová inaktivace virů)
Při zahájení léčby
127/144 (88,2%)
129/144 (89,6%)
Po analýze protokolu
108/123 (87,8%)
122/135 (90,4%)
Ve studii náhrad kyčelního kloubu a ve studii disekce axilárních uzlin nebyl pozorován žádný rozdíl v pooperačních krevních ztrátách po náhradě kyčelního kloubu a v trvání axilární drenáže po odstranění axilárních uzlin oproti kontrolním skupinám, které nedostaly přípravek TISSEEL.
(cs)
|