salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: selektivní imunosupresivní přípravek (selektivní imunosupresivum), ATC kód: L04AA04.
Králičí imunoglobulin proti lidským thymocytům je selektivní imunosupresivní agens (působící na T-lymfocyty).
Mechanismus působení králičího imunoglobulinu proti lidským thymocytům je následující:
Deplece lymfocytů patrně představuje primární mechanismus imunosuprese vyvolané králičím imunoglobulinem proti lidským thymocytům.
Thymoglobuline rozpoznává většinu molekul podílejících se na aktivaci kaskády T-buněk v průběhu rejekce štěpu, jako je CD2, CD3, CD4, CD8, CD11a, CD18, CD25, HLA-DR a HLA třídy I.
T-buňky jsou eliminovány z krevního oběhu rozpadem, vyvolaným komplement a rovněž Fc („fragment crystalizable“) závislým opsonizačním mechanismem zprostředkovaným monocytárním nebo fagocytárním systémem.
Kromě snížení počtu T-buněk existují další účinky na funkci lymfocytů, které jsou spojovány s imunosupresivní aktivitou.
In vitro, při koncentraci cca 0,1 mg/ml, aktivuje Thymoglobuline T-buňky a stimuluje jejich proliferaci (stejným způsobem pro subpopulace CD4+ a CD8+) syntézou IL-2 a IFN-( a expresí CD25. Tato mitogenní aktivita primárně zahrnuje cestu CD2. Při vyšších koncentracích inhibuje králičí imunoglobulin proti lidským thymocytům proliferativní odezvy lymfocytů k jiným mitogenům s post-transkripční blokádou INF-( a syntézu CD25, avšak bez snížení sekrece IL-2.
In vitro neaktivuje Thymoglobuline B-buňky.
Nízké riziko výskytu lymfomu B-buněk pozorované u pacientů léčených přípravkem Thymoglobuline lze vysvětlit následujícími mechanismy:
B-buňky nejsou aktivovány, protože nedochází k diferenciaci plazmocytů;
antiproliferační aktivita proti B-buňkám a určitým lymfoblastoidním buněčným liniím.
V průběhu imunosuprese, v souvislosti s transplantací orgánu, došlo u pacientů léčených králičím imunoglobulin proti lidským thymocytům k silnému snížení počtu lymfocytů - lymfopenii (definované jako snížení o více než 50 % v porovnání s výchozí hodnotou) již 1 den po zahájení léčby. Lymfopenie přetrvává v průběhu léčby a po jejím skončení. V průměru se asi za 3 měsíce u 40 % pacientů obnovilo více než 50 % původního počtu lymfocytů.
Sledování subpopulací lymfocytů (CD2, CD3, CD4, CD8, CD14, CD19 a CD25) potvrdilo široký rozsah specificity T-buněk přípravku Thymoglobuline. Za první 2 týdny léčby vykazoval absolutní počet u všech subpopulací s výjimkou B-lymfocytů a monocytů zřetelný úbytek (více než 85 % pro CD2, CD3, CD4, CD8, CD25, CD56 a CD57). Na začátku léčby došlo k méně zřetelnému úbytku monocytů. B-lymfocyty nebyly téměř ovlivněny.
Většina subpopulací znovu nabyla více než 50 % své původní hodnoty ještě před koncem druhého měsíce. Deplece buněk CD4 je velmi dlouhodobá a přetrvává po dobu 6 měsíců s následkem převrácení poměru CD4+/CD8+.
(cs)
|