salt:hasText
| - Po předávkování může dojít k hypoglykémii trvající 12 až 72 hodin, která se může opakovat po počáteční normalizaci glykémie. Příznaky hypoglykémie se nemusí projevit až 24 hodin po podání glimepiridu. Proto se běžně doporučuje pozorování v nemocnici. Může se projevit nauzea, zvracení a bolest v epigastriu. Hypoglykémie může být doprovázena neurologickými příznaky, jako je neklid, třes, poruchy vidění, problémy s koordinací, ospalost, kóma a křeče.
Primární léčba zahrnuje prevenci absorpce vyvoláním zvracení a vypitím vody nebo limonády s aktivním uhlím (adsorbent) a síranem sodným (projímadlo). V případě spolknutí většího množství glimepiridu je indikován výplach žaludku, po kterém následuje léčba aktivním uhlím a síranem sodným. V případě (závažného) předávkování je indikována hospitalizace na jednotce inzenzivní péče. Podávání glukózy je třeba zahájit co nejrychleji, v případě potřeby nitrožilní bolusovou injekcí 50 ml 50% roztoku, po které následuje infúze 10% roztoku a pečlivé monitorování glykémie. Následovat by měla symptomatická léčba.
Především při léčbě hypoglykémie z důvodu náhodného předávkování glimepiridem u dětí a mladistvých musí být dávka glukózy pečlivě kontrolována, aby se zabránilo možnosti vzniku závažné hyperglykémie. Glykémie má být pečlivě monitorována.
(cs)
|