salt:hasText
| - Bisoprolol
Bisoprolol se musí používat s opatrností u následujících stavů:
diabetes mellitus s velkými výkyvy hodnot glukózy v krvi; může docházet k maskování symptomů hypoglykemie (např. tachykardie, palpitace nebo pocení)
přísné hladovění
probíhající desenzibilizační terapie. Jako i jiné beta-blokátory, bisoprolol může zvyšovat jak senzitivitu k alergenům, tak závažnost anafylaktických reakcí. Léčba adrenalinem nevede vždy k očekávanému terapeutickému efektu.
AV blokáda I.stupně
Prinzmetalova angina
periferní arteriální okluzivní onemocnění (k zesílení potíží může docházet zvláště při zahajování léčby).
Bisoprolol se musí podávat s opatrností u pacientů s hypertenzí nebo anginou pectoris a doprovodným srdečním selháním.
Pacienti s lupénkou nebo s lupénkou v anamnéze by měli beta-blokátory (např. bisoprolol) užívat až po posouzení poměru mezi prospěchem léčby a jejími riziky.
Při léčbě bisoprololem může docházet k maskování symptomů tyreotoxikózy.
U pacientů s feochromocytomem se bisoprolol nesmí podávat bez předchozí blokády alfa-receptorů.
U pacientů podstupujících celkovou anestezii snižuje beta-blokáda výskyt arytmií a ischemie myokardu během indukce a intubace a během postoperačního období. V současné době se doporučuje zachování beta-blokády během operace. Anesteziolog musí vědět o beta-blokádě vzhledem k možným interakcím s jinými léky, vedoucím k bradyarytmiím, útlumu reflexní tachykardie a snížení refllexní schopnosti kompenzovat ztrátu krve. Pokud se považuje za nezbytné vysadit před chirurgickým zákrokem terapii beta-blokátorem, pak by k tomu mělo docházet postupně, a to tak, aby byla terapie ukončena přibližně 48 hodin před anestezií.
U bronchiálního astmatu nebo jiné chronické obstrukční plicní nemoci, která může vyvolat příznaky, se doporučuje současná bronchodilatační léčba. U astmatiků se může příležitostně vyskytnout zvýšení rezistence dýchacích cest. Proto by měla být zvýšena dávka beta2-stimulátorů.
Kombinace bisoprololu s kalciovými antagonisty typu verapamilu nebo diltiazemu nebo s centrálně působícími antihypertenzivy se obecně nedoporučuje – podrobné informace viz bod 4.5.
Stejně jako ostatní beta-blokátory, může i bisoprolol zvyšovat jak citlivost vůči alergenům, tak závažnost anafylaktických reakcí. Použití adrenalinu nevede vždy k očekávanému terapeutickému efektu.
Kyselina acetylsalicylová
Současná léčba antikoagulancii (kumarinové deriváty, heparin) se nedoporučuje a měla by být celkově vynechána. Pokud se současnému užití nelze vyhnout, je indikováno časté monitorování Mezinárodního Normalizačního poměru (INR) a pacienti by měli být pečlivě sledováni pro příznaky krvácení, zejména v gastrointestinálním traktu.
Pečlivé klinické sledování je také nezbytné u pacientů s bronchiálním astmatem, alergickou rýmou (kyselina acetylsalicylová může způsobit těžkou kopřivku, angioedém nebo bronchospazmus).
Pacienti, kteří mají v anamnéze vředovou chorobu a/nebo gastrointestinální krvácení, by se měli vyvarovat užívání kyseliny acetylsalicylové (která může způsobit podráždění žaludeční sliznice a krvácení). Jestliže známky a příznaky krvácení přetrvávají, může lékař přerušit užívání tohoto přípravku.
Opatrnosti je třeba u pacientů s insuficiencí jater (protože kyselina acetylsalicylová je metabolizována hlavně v játrech, viz bod 5.2) a u pacientů se selháním ledvin.
Současné podávání této léčivé látky s urikosurickými látkami jako benzbromaron, probenecid, sulfinpyrazon se nedoporučuje (viz bod 4.5).
Kyselina acetylsalicylová se musí užívat s opatrností v případech velmi silného menstruačního
krvácení.
Doporučuje se přerušit užívání kyseliny acetylsalicylové před chirurgickým výkonem (včetně extrakce zubu), protože je riziko prodloužené doby krvácivosti nebo silnějšího krvácení. Doba přerušení léčby je určena případ od případu, ale obvykle to bude jeden týden.
Tento přípravek obsahuje sójový lecithin a je proto kontraindikován u pacientů s alergiemi na arašídy nebo sóju.
Sportovci: sportovci musí být upozorněni na skutečnost, že tento přípravek obsahuje léčivou látku, která může vyvolávat pozitivní reakci při dopingových testech.
(cs)
|