salt:hasText
| - Léčba stabilního chronického srdečního selhání bisoprololem musí být zahájena speciální titrační fází (viz bod 4.2).
Vzhledem k tomu, že náhlé přerušení léčby bisoprololem může vést k dočasnému zhoršení srdečního onemocnění, nesmí k němu dojít bez jasné indikace, a to obzvláště u pacientů trpících ischemickou chorobou srdeční (viz bod 4.2).
Zahájení léčby stabilního chronického srdečního selhání bisoprololem vyžaduje pravidelné sledování. Dávkování a způsob podání viz bod 4.2.
U pacientů trpících ischemickou chorobou srdeční hrozí při náhlém přerušení léčby riziko infarktu myokardu a náhlé smrti (viz bod 4.2).
U pacientů s hypertenzí nebo anginou pectoris a současným srdečním selháním se musí bisoprolol užívat obezřetně.
Bisoprolol se musí užívat obezřetně v následujících případech :
- bronchospazmus (bronchiální astma, obstrukční choroby dýchacích cest).
Při bronchiálním astmatu nebo jiných obstrukčních chorobách dýchacích cest, které mohou být symptomatické, by se měla souběžně podávat bronchodilatační terapie. U pacientů trpících astmatem může příležitostně docházet ke zvýšenému odporu dýchacích cest, které může vyžadovat zvýšení dávky beta-2-agonistů.
- diabetes mellitus s velkými výkyvy hladiny glukózy v krvi. Symptomy hypoglykémie (např. tachykardie, palpitace nebo pocení) mohou být maskovány;
- přísná dieta.
- probíhající desenzibilizační terapie. Bisoprolol může stejně jako jiné beta-blokátory zvýšit jak citlivost na alergeny, tak závažnost anafylaktických reakcí. Léčbou epinefrinem ne vždy dosáhneme očekávaného terapeutického účinku.
- AV blokáda prvního stupně.
- Prinzmetalova angina.
- okluzivní onemocnění periferních tepen (zhoršení příznaků může nastat obzvláště na začátku terapie).
- celková anestezie.
U pacientů podstupujících celkovou anestezii snižuje beta-blokáda výskyt arytmie a ischemie myokardu v průběhu navození anestézie a intubace, a také v pooperačním období. V současnosti je doporučeno perioperační udržování beta-blokády. Vzhledem k možnosti interakcí s dalšími léčivými přípravky, které mohou způsobit bradyarytmii, útlum reflexní tachykardie a sníženou reflexní schopnost vyrovnávat ztrátu krve, musí být anesteziolog o beta-blokádě informován. Pokud je přerušení terapie beta-blokátory před operací považováno za nezbytné, je nutno jej provést postupně a dokončit 48 hodin před anestezií.
V současné době nemáme žádné terapeutické zkušenosti s léčbou srdečního selhání bisoprololem u pacientů trpících následujícími chorobami a stavy:
- inzulín-dependentní diabetes mellitus (typu 1);
- těžké poškození funkce ledvin,
- těžké poškození funkce jater,
- restriktivní kardiomyopatie,
- vrozené srdeční onemocnění,
- hemodynamicky závažná organická choroba srdeční chlopně,
- infarkt myokardu v posledních třech měsících.
Pacienti trpící psoriázou nebo s anamnézou psoriázy mohou užívat beta-blokátory (např. bisoprolol) pouze po pečlivém posouzení přínosů a rizik.
Pacienti trpící feochromocytomem nesmí bisoprolol užívat, dokud nebude blokován alfa-receptor.
Při léčbě bisoprololem mohou být maskovány příznaky tyreotoxikózy.
(cs)
|