salt:hasText
| - Kombinace pseudoefedrinu s:
Možná reakce
Neselektivní inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) (iproniazid):
Paroxysmální hypertenze a hypertermie, které mohou být fatální. Z důvodu dlouhého trvání účinku inhibitorů monoaminooxidázy se může tato interakce vyskytnout až do 15 dnů od přerušení podávání inhibitoru monoaminooxidázy.
Jiná nepřímo působící perorálně nebo nazálně podávaná sympatomimetika nebo vazokonstrikčně působící přípravky, alfa‑sympatomimetika, fenylpropanolamin, fenylefrin, efedrin, methylfenidát:
Riziko vazokonstrikce a/nebo hypertenzní krize.
Reverzibilní inhibitory monoaminooxidázy A (RIMA), linezolid, dopaminergní námelové alkaloidy, vazokonstrikčně působící námelové alkaloidy:
Riziko vazokonstrikce a/nebo hypertenzní krize.
Těkavá halogenovaná anestetika:
Perioperační akutní hypertenze. U plánovaných chirurgických výkonů přerušte léčbu přípravkem Mucogrip několik dní předem.
Guanethidin, reserpin a methyldopa:
Účinek pseudoefedrinu může být snížený.
Tricyklická antidepresiva:
Účinek pseudoefedrinu může být snížený nebo zvýšený.
Digitalis, chinidin nebo tricyklická antidepresiva:
Zvýšená frekvence arytmií.
Současné použití ibuprofenu s:
Možná reakce
Jiná nesteroidní antirevmatika, včetně salicylátů:
Současné podávání několika nesteroidních antirevmatik může zvýšit riziko vzniku gastrointestinálních vředů a krvácení díky synergickému účinku. Proto je třeba se současnému podávání ibuprofenu s jinými nesteroidními antirevmatiky vyhnout (viz bod 4.4).
Digoxin:
Současné podávání přípravku Mucogrip s přípravky obsahujícími digoxin může vést ke zvýšení hladiny digoxinu. Při správném podávání (maximálně po dobu 5 dní) není nezbytná kontrola sérové hladiny digoxinu.
Kortikosteroidy:
Kortikosteroidy mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků zejména v gastrointestinálním traktu (gastrointestinální ulcerace nebo krvácení) (viz bod 4.3).
Protidestičkové přípravky:
Zvýšené riziko gastrointestinálního krvácení (viz bod 4.4).
Kyselina acetylsalicylová (nízká dávka):
Preklinické údaje poukazují na to, že ibuprofen může inhibovat účinek nízké dávky kyseliny acetylsalicylové na agregaci trombocytů, pokud se podávají společně. Tyto údaje však mají své limity a i vzhledem k nejasnosti ohledně extrapolace údajů ex vivo do klinické praxe, nelze učinit konečné závěry týkající se pravidelného užívání ibuprofenu. Při příležitostném užívání ibuprofenu není klinicky významný účinek pravděpodobný (viz bod 5.1).
Antikoagulancia:
(například: warfarin, tiklopidin, klopidogrel, tirofiban, eptifibatid, abciximab, iloprost)
Nesteroidní antirevmatika jako ibuprofen mohou zesílit účinek antikoagulancií (viz bod 4.4).
Fenytoin:
Současné podávání přípravku Mucogrip s přípravky obsahujícími fenytoin může vést ke zvýšení hladiny fenytoinu. Při správném podávání (maximálně po dobu 5 dní) není nezbytná kontrola sérové hladiny fenytoinu.
Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI):
Zvýšené riziko gastrointestinálního krvácení (viz bod 4.4).
Lithium:
Současné podávání přípravku Mucogrip s přípravky obsahujícími lithium může vést ke zvýšení hladiny lithia. Při správném podávání (maximálně po dobu 5 dní) není nezbytná kontrola sérové hladiny lithia.
Probenecid a sulfinpyrazon:
Léčivé přípravky, které obsahují probenecid nebo sulfinpyrazon, mohou prodloužit exkreci ibuprofenu.
Diuretika, ACE inhibitory, betablokátory a antagonisté angiotenzinu II:
Nesteroidní antirevmatika mohou snížit účinek diuretik a jiných antihypertenzních léčivých přípravků. U některých pacientů s narušenou funkcí ledvin (například u pacientů s dehydratací nebo pacientů ve vyšším věku s narušenou funkcí ledvin) může vést současné podávání ACE inhibitoru, betablokátorů nebo antagonistů angiotensinu II a přípravků, které blokují cyklooxygenázu, k dalšímu zhoršení funkce ledvin, včetně možného vzniku akutního selhání ledvin, které je obvykle reverzibilní. Proto je nutno kombinaci podávat opatrně, zejména u starších pacientů. Pacienti musí být přiměřeně hydratováni a je třeba zvážit monitorování renální funkce při zahájení současné léčby a poté periodicky.
Kalium šetřící diuretika:
Současné podávání přípravku Mucogrip s kalium šetřícími diuretiky může vést k hyperkalémii (doporučuje se kontrola sérové hladiny draslíku).
Methotrexát:
Podání přípravku Mucogrip během 24 hodin před nebo po podání methotrexátu může vést ke zvýšené koncentraci methotrexátu a zvýšení jeho toxického účinku.
Cyklosporin:
Riziko ledviny poškozujícího účinku dané cyklosporinem se při současném podávání určitých nesteroidních protizánětlivých léků zvyšuje. Tento účinek nelze vyloučit též při kombinaci cyklosporinu s ibuprofenem.
Takrolimus:
Riziko nefrotoxicity se zvyšuje, pokud jsou tyto dva léčivé přípravky podávány současně.
Zidovudin:
Existují důkazy o zvýšeném riziku hemarthróz a hematomů u HIV pozitivních hemofiliků, kteří dostávají současně léčbu zidovudinem a ibuprofenem.
Deriváty sulfonylurey:
Klinické výzkumy prokázaly interakce mezi nesteroidními protizánětlivými léky a antidiabetiky (deriváty sulfonylurey). Ačkoliv dosud nebyly interakce mezi ibuprofenem a deriváty sulfonylurey popsány, doporučuje se při současném podávání kontrola glykémie jako bezpečnostní opatření.
Chinolonová antibiotika:
Studie na zvířatech ukazují, že nesteroidní antirevmatika mohou zvýšovat riziko křečí, spojených s chinolonovými antibiotiky. Pacienti užívající nesteroidní antirevmatika a chinolony mohou mít zvýšené riziko vzniku křečí.
Hepariny; jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba):
Zvýšené riziko krvácení.
(cs)
|