salt:hasText
| - Pacienty je třeba poučit, aby se poradili s lékařem:
pokud dojde k neúmyslnému poklesu tělesné hmotnosti, anémii, gastrointestinálnímu krvácení, dysfágii, přetrvávajícímu zvracení nebo hematemeze, protože pantoprazol může zmírnit příznaky a způsobit zpoždění diagnózy některých závažných stavů. V těchto případech je nutné vyloučit malignitu.
pokud mají v anamnéze žaludeční vřed nebo operaci gastrointestinálního traktu.
pokud užívají symptomatickou léčbu z důvodu poruchy trávení nebo pálení žáhy souvisle po dobu 4 týdnů nebo více.
pokud mají žloutenku, jaterní selhání nebo onemocnění ledvin.
pokud mají jakékoli jiné závažné onemocnění, které má vliv na celkový zdravotní stav.
pokud je jim více než 55 let a objevily se u nich nové příznaky nebo v poslední době došlo ke změně dřívějších příznaků.
Pacienti, kteří mají dlouhodobé rekurentní příznaky poruchy trávení nebo pálení žáhy, by měli pravidelně navštěvovat svého lékaře. Lékaře by pak měli informovat zvláště pacienti starší 55 let, kteří pravidelně (denně) užívají přípravky k léčbě poruch trávení nebo pálení žáhy, které nejsou vázány na lékařský předpis.
Pacienti by neměli současně užívat žádné další inhibitory protonové pumpy nebo H2 antagonisty.
Pacienti by se měli poradit se svým lékařem dříve, než začnou užívat tento léčivý přípravek, pokud mají podstoupit endoskopické vyšetření nebo dechový test se značenou ureou.
Pacienty je třeba poučit, že tyto tablety nejsou určeny k okamžité úlevě od příznaků. U pacientů může dojít k první úlevě od příznaků po přibližně jednom dni léčby pantoprazolem, ale může být nutné užívat přípravek po dobu 7 dnů, aby došlo ke kompletní kontrole pálení žáhy. Pacienti by neměli užívat pantoprazol jako preventivní léčivý přípravek.
Snížení žaludeční kyselosti, ať už z jakéhokoli důvodu - včetně pomocí inhibitorů protonové pumpy - zvyšuje počet žaludečních bakterií, které jsou v trávicím traktu normálně přítomny. Léčba léčivými přípravky, které snižují žaludeční kyselost, vede k mírnému zvýšení rizika gastrointestinálních infekcí, jako je např. Salmonella, Campylobacter nebo C. difficile.
Hypomagnesémie
U pacientů léčených dlouhodobě inhibitory protonové pumpy, jako je pantoprazol, byly hlášeny případy závažné hypomagnezémie. Tito pacienti byli léčeni nejméně 3 měsíce, ve většině případů 1 rok.
Hypomagnezémie se může projevit závažnými příznaky, jako je únava, tetanie, delirium, křeče, závratě a ventrikulární arytmie. Počáteční příznaky však mohou být nenápadné a mohou být přehlédnuty. U většiny postižených pacientů došlo ke zlepšení stavu poté, co byla léčba inhibitorem protonové pumpy ukončena a zahájena suplementace magnéziem.
U pacientů, u nichž je plánována dlouhodobá léčba nebo kteří mají užívat inhibitor protonové pumpy společně s digoxinem nebo jinými látkami, které mohou působit hypomagnezémii (např. diuretika), je vhodné vyšetřit hladinu magnézia před zahájením léčby a opakovaně v jejím průběhu.
Tento léčivý přípravek obsahuje maltitol.
Pacienti s vzácnou hereditární poruchou nebo intolerancí fruktózy nesmí tento léčivý přípravek užívat.
Tento léčivý přípravek obsahuje lecithin získaný ze sójového oleje. Při alergii na burské oříšky nebo sóju se tento léčivý přípravek nesmí užívat.
(cs)
|