salt:hasText
| - Kyselina acetylsalicylová
Kyselina acetylsalicylová: Studie s jednorázovým podáním dávky prokázaly, že perorální toxicita kyseliny acetylsalicylové je nízká. Toxikologické studie s opakovaným podáním dávky prokázaly, že dávky až 200 mg/kg/den jsou u laboratorních potkanů dobře tolerovány; psi se zdají být citlivější, pravděpodobně jako důsledek vysoké citlivosti psů na ulcerogenní účinky NSAIDs. U kyseliny acetylsalicylové nebyly zjištěny žádné genotoxické či klastogenní vlastnosti. Ačkoliv s kyselinou acetylsalicylovou nebyly provedeny žádné formální studie na kancerogenní potenciál, bylo prokázáno, že nepodporuje tvorbu nádorů. Výsledky studií na reprodukční toxicitu ukazují na teratogenní vlastnosti u několika laboratorních zvířat. Podávání inhibitorů syntézy prostaglandinů zvířatům vede ke zvýšení potratů před implantací i po implantaci do dělohy a embryo‑fetální letalitě. Dále byl u zvířat, kterým byl v průběhu organogeneze podáván inhibitor syntézy prostaglandinů, hlášen zvýšený výskyt různých malformací, včetně kardiovaskulárních.
Esomeprazol
V neklinických studiích nebylo zjištěno žádné zvláštní riziko pro lidi v obvyklém uspořádání studií, tj. chronická toxicita, genotoxicita a reprodukční toxicita. Studie na kancerogenitu u laboratorních potkanů, kterým byla podávána racemická směs, prokázala hyperplazii žaludečních ECL buněk a výskyt karcinoidů žaludku. Tyto morfologické změny žaludeční sliznice laboratorních potkanů jsou výsledkem navozené hypergastrinémie v důsledku snížené kyselé žaludeční sekrece a jsou pozorovány při dlouhodobém podávání antisekrečních látek laboratorním potkanům.
Esomeprazol a kyselina acetylsalicylová
V toxikologické 3měsíční studii po podávání opakovaných perorálních dávek kombinace esomeprazol a kyselina acetylsalicylová psům byl zjištěn pouze aditivní efekt. V této studii nebyly identifikovány žádné nové nebo neočekávané účinky.
(cs)
|