salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: jiná kardiaka
ATC kód: C01EB15
Trimetazidin předchází snížením intracelulárních koncentrací ATP zachování energetického metabolizmu v buňkách vystavených hypoxii či ischemii. Tím zajišťuje správnou funkci iontové pumpy a transmembranózního transportu sodíku a draslíku při zachování buněčné homeostázy.
Mechanismus účinku
Optimalizace energetického metabolizmu v srdci trimetazidinem je důsledkem částečné inhibice oxidace mastných kyselin.
Trimetazidin inhibuje ß-oxidaci mastných kyselin blokováním dlouhého řetězce mitochondriální 3-ketoacyl CoA thiolázy, který zvyšuje oxidace glukózy. Ischemická buňka, kde je energie získaná během oxidace glukózy, vyžaduje menší spotřebu kyslíku než u procesu ß-oxidace. Zesílení oxidace glukózy optimalizuje procesy buněčné energie, tím udržuje vhodný energetický metabolismus během ischémie.
Farmakodynamické účinky
U pacientů s ischemickou chorobou srdeční má trimetazidin metabolické účinky, zachovává hladiny vysoce energetických fosfátů v myokardu. Antiischemické účinky jsou dosaženy bez průvodních hemodynamických účinků.
Klinická účinnost a bezpečnost
Klinické studie prokázaly účinnost a bezpečnost trimetazidinu v léčbě u pacientů s chronickou anginou pectoris, buď samostatně, nebo pokud byl přínos jiných antianginózních léků nedostatečný.
V randomizované, dvojitě slepé, placebem kontrolované studii s 426 pacienty (TRIMPOL-II), trimetazidin (60 mg/den) přidaný k metoprololu 100 mg denně (50 mg dvakrát denně) po dobu 12 týdnů léčby signifikantně zlepšil statistické parametry zátěžových testů a klinické symptomy v porovnání s placebem: celkovou dobu zátěže + 20,1 s, p=0,023, celkovou vynaloženou práci + 0,54 METs (metabolický ekvivalent), p=0,001, dobu do vzniku deprese ST úseku o 1 mm + 33,4 s, p=0,003, doba do začátku anginy + 33,9 s, p<0,001, výskyt anginózních záchvatů za týden - 0,73, p=0,014 a týdenní spotřebu krátkodobě působících nitrátů, - 0,63, p=0,032, bez hemodynamických změn.
V randomizované, dvojitě slepé, placebem kontrolované studii s 223 pacienty (Sellier), 1 tableta trimetazidinu 35 mg s řízeným uvolňováním (dvakrát denně) přidaná k 50 mg atenololu (jednou denně) po dobu 8 týdnů způsobila signifikantní prodloužení (+ 34,4 s, p=0,03) doby do vzniku deprese ST úseku o 1 mm u zátěžových testů, v podskupině pacientů (n=173), v porovnání s placebem, 12 hodin po podání přípravku.
Signifikantní rozdíl byl také prokázán u doby do začátku anginy pectoris (p=0,049). Signifikantní rozdíl nebyl nalezen mezi skupinami pro další sekundární cílové parametry účinnosti (celková doba zátěže, celková vynaložená práce a klinické cílové parametry účinnosti).
Ve tříměsíční, dvojitě zaslepené, randomizované studii (Vasco studie) s 1962 pacienty byly testovány atenolol 50 mg/den, dvě dávky trimetazidinu (70 mg/den a 140 mg/den) versus placebo. V celkové populaci, zahrnující asymptomatické i symptomatické pacienty, neprokázal trimetazidin přínos v ergometrických cílových parametrech účinnosti (celková doba zátěže, dobu do vzniku deprese ST úseku o 1 mm a doba do začátku anginy pectoris) a v klinických cílových parametrech účinnosti. Avšak v podskupině symptomatických pacientů (n=1574) definovaných v následné analýze trimetazidin (140 mg) signifikantně zlepšil celkovou dobu zátěže (+ 23,8 s versus +13,1 s placebo; p=0,001) a dobu do začátku anginy pectoris (+ 46,3 s versus + 32,5 s placebo; p=0,005).
U zvířat
Trimetazidin
pomáhá zachovat energetický metabolizmus srdce a neurosenzorické tkáně při ischemii a hypoxii
snižuje intracelulární acidózu a změny v transmembranózním transportu iontů, které nastávají při ischemii
snižuje migraci a infiltraci neutrofilů v ischemické a reperfuzní srdeční tkáni.
Tohoto účinku je dosaženo bez jakéhokoli přímého hemodynamického účinku.
U člověka
V kardiologii
Kontrolované studie u pacientů s anginou pectoris prokázaly, že trimetazidin:
zlepšuje koronární rezervu, tj. prodlužuje čas do nástupu ischemie vyvolané zátěží od �15. dne léčby
omezuje rychlé změny krevního tlaku bez vyvolání významných změn srdeční frekvence
zlepšuje dysfunkci levé komory během ischémie
významně snižuje spotřebu nitrátů.
Ve dvouměsíční klinické studii u pacientů, kteří dostávali 50 mg atenololu vedlo přidání trimetazidinu s řízeným uvolňováním v dávce 35 mg 1x denně k významnému prodloužení doby do objevení se deprese ST úseku o 1 mm při zátěžovém testu v porovnání s placebem. Vyšetření se provádělo za 12 hodin po užití léčivého přípravku.
(cs)
|