salt:hasText
| - S přípravkem Formoterol Easyhaler nebyly provedeny žádné speciální studie interakcí.
Existuje teoretické riziko farmakodynamické interakce formoterolu a zvýšení rizika ventrikulární arytmie při současné léčbě s léky prodlužujícími QTc interval. Mezi takové léky patří některá antihistaminika (např. terfenadin, astemizol, mizolastin), některá antiarytmika (např. chinidin, disopyramid, prokainamid), erythromycin a tricyklická antidepresiva.
Dále i levodopa, levothyroxin, oxytocin a alkohol mohou zhoršit toleranci kardiologických pacientů vůči beta2-agonistům.
Při současném užití s jinými sympatomimetiky jako jsou beta2-agonisté a efedrin může být potencován žádoucí účinek i nežádoucí účinky přípravku Formoterol Easyhaler. Proto může být nutná titrace dávky.
Při současné terapii xantinovými deriváty, steroidy nebo diuretiky jako jsou thiazidy a kličková diuretika může dojít k zesílení možného hypokalemického nežádoucího účinku beta2-agonistů. Hypokalemie může u pacientů léčených digitalisovými glykosidy zvýšit jejich vnímavost ke vzniku srdečních arytmií (viz bod 4.4).
U pacientů podstupujících současně anestezii halogenovanými uhlovodíky je zvýšené riziko arytmií.
Účinky formoterolu a inhibitorů monoaminooxidázy se mohou vzájemně ovlivňovat, proto by formoterol neměl být podáván pacientům užívajícím inhibitory monoaminooxidázy, ani do 14 dnů po ukončení léčby těmito látkami.
Současné podání formoterolu a kortikosteroidů může zvýšit hyperglykemický účinek pozorovaný u těchto látek.
Bronchodilatační účinek formoterolu může být zvýšen anticholinegrními léky.
Blokátory beta-adrenergních receptorů mohou oslabovat nebo antagonizovat účinek přípravku Formoterol Easyhaler. Proto by Formoterol Easyhaler neměl být užíván současně s blokátory beta-adrenergních receptorů (včetně očních kapek), pokud nejsou závažné důvody pro jejich užívání.
(cs)
|