salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: antiglaukomatika a miotika, analogy prostaglandinů
ATC kód: S01EE01
Mechanismus účinku:
Léčivá látka latanoprost, analog prostaglandinu F2α, je selektivní agonista prostanoidních FP receptorů, který snižuje nitrooční tlak mechanismem zvýšení odtoku nitrooční tekutiny z oka.
Studie provedené na zvířatech i na člověku svědčí o tom, že hlavní mechanismus účinku látky je založen na zvýšení odtoku nitrooční tekutiny uveosklerální cestou, ačkoliv u člověka bylo zjištěno i určité zvýšení snadnosti odtoku (snížení odtokové rezistence).
Farmakodynamické účinky:
Redukce nitroočního tlaku u člověka nastupuje přibližně tři až čtyři hodiny po podání a maximálního účinku je dosaženo po osmi až dvanácti hodinách. Snížení tlaku přetrvává nejméně 24 hodin.
Pivotní studie prokázaly, že latanoprost je účinný jako monoterapie. Navíc byly provedeny klinické studie zkoumající kombinované použití. Mezi ně patřily studie, které prokázaly, že latanoprost je účinný v kombinaci s beta adrenergními antagonisty (timolol). Krátkodobé (1-2 týdny) studie naznačují, že účinek latanoprostu je aditivní v kombinaci s adrenergními agonisty (dipivefrin), perorálními inhibitory karboanhydrázy (acetazolamid) a alespoň částečně aditivní s cholinergními agonisty (pilokarpin).
Výsledky klinických studií prokázaly, že latanoprost nemá signifikantní účinek na tvorbu nitrooční tekutiny. Nebylo zjištěno, že by latanoprost ovlivňoval hematookulární bariéru.
Během výzkumů prováděných na opicích s použitím klinických dávek latanoprost nevykazoval žádné účinky na intraokulární krevní cirkulaci nebo byly tyto účinky pouze zanedbatelné. Během lokální léčby však může dojít ke vzniku lehké až střední konjunktivální a episklerální hyperemie.
Chronické podávání latanoprostu opicím po extrakapsulární extrakci čočky nemělo žádný vliv na retinální cévy, jak bylo patrné z vyšetření fluorescenční angiografií.
Během krátkodobé aplikace latanoprostu pacientům s pseudofakií nedošlo k prosakování fluoresceinu v oblasti zadního segmentu oka.
V klinických dávkách neměl latanoprost žádné signifikantní farmakologické účinky na kardiovaskulární nebo respirační systém.
Klinická účinnost a bezpečnost:
Přípravek Monopost byl hodnocen v tříměsíční, randomizované, zaslepené studii srovnávající přípravek Monopost bez konzervačních látek s referenčním přípravkem 0,005% roztoku latanoprostu s konzervačními látkami u 404 pacientů s okulární hypertenzí nebo glaukomem. Primárním parametrem účinnosti byla změna intraokulárního tlaku mezi výchozí hodnotou a v den 84.
V den 84 bylo snížení intraokulárního tlaku vyvolané přípravkem -8,6 mmHg, tedy -36 %. Tato hodnota byla podobná jako u referenčního přípravku 0,005% roztoku latanoprostu.
Horší oko
(mITT populace)
Monopost
Referenční přípravek
Výchozí hodnota
(Den 0)
n
Střední hodnota
± SD
189
24,1 ± 1,8
164
24,0 ± 1,7
Den 84
n
Střední hodnota
± SD
185
15,4 ± 2,3
162
15,0 ± 2,0
Střední změna (Den 0 – 84)
n
Střední hodnota
± SD
[95% CI]
185
-8,6 ± 2,6
[-9,0 ; -8,3]
162
-9,0 ± 2,4
[-9,4 ; -8,7]
Statistická analýza
E (SE)
[95%CI]
0,417 ± 0,215
[-0,006; 0,840]
Tato tříměsíční studie prokázala následující nežádoucí účinky přípravku Monopost a referenčního přípravku s latanoprostem: podráždění / pálení / svědění po vkápnutí do oka (den 84, 6,8 % u přípravku Monopost a 12,9 % u referenčního přípravku s latanoprostem) a hyperémie spojivky (den 84, 21,4 % u přípravku Monopost a 29,1 % u referenčního přípravku s latanoprostem). Mezi oběma léčenými skupinami nebyly pozorovány žádné velké rozdíly, pokud jde o systémové nežádoucí účinky.
(cs)
|