salt:hasText
| - Záchvaty
Expozice kyselině valproové během prvního a začátku druhého trimestru těhotenství je v kauzální souvislosti se zvýšením rizika defektu nervové trubice (spina bifida, meningomyelokéla atd.), s dalšími defekty ve střední linii, jako je hypospadie u chlapců a s kostními a kardiálními anomáliemi. Podobná incidence takových malformací je rovněž pozorována u jiných antiepileptik. Bilaterální aplazie radia se jeví jako vzácný, ale specifický účinek kyseliny valproové. Užívání přípravku během těhotenství též souvisí se zvýšenou incidencí anomálií, jako faciální dysmorfie, včetně spojení s mentální retardací a anomáliemi prstů na rukou i nohou a nehtů.
Před zahájením léčby by měly být ženy ve fertilním věku poučeny o potřebě plánovat a monitorovat případné těhotenství. Kyselina valproová přechází placentární barierou a ve fetální plazmě dosahuje vyšších koncentrací než v mateřské plazmě. Pokud je podávání valproátu během těhotenství nezbytné, musí být přípravek podáván v nejnižší možné dávce, která je ještě účinná při kontrole záchvatů, zejména v prvním trimestru. Jelikož malformace jsou s velkou pravděpodobností způsobeny vrcholy plazmatických koncentrací, musí být u žen, které mohou otěhotnět a určitě u těhotných mezi 20.- 40. dnem po početí, denní dávka podávána v několika malých dílčích dávkách v průběhu dne. Kromě toho je třeba pravidelně monitorovat plazmatické koncentrace, jelikož i při konstantní dávce může dojít k jejich značnému kolísání. Více malformací bylo pozorováno při plazmatických koncentracích nad 70 ug/ml a v denních dávkách vyšších než 1000 mg. Nebylo však potvrzeno, že by příznaky teratogenity při vývoji nervové tkáně byly závislé na výši podané dávky
Kombinace s dalšími antiepileptiky může zvyšovat riziko malformací. Pokud je to možné, měla by být kyselina valproová podávána v monoterapii.
Od samého počátku těhotenství a pokud možno už při plánování těhotenství je třeba užívat kyselinu listovou.
Doporučuje se provádět prenatální diagnostická opatření (ultrazvuk, test na alfafetoprotein) k zjištění případného poškození plodu.
Existují údaje o poruchách srážlivosti (hemorhagický syndrom), které se vyskytly u novorozenců matek léčených během těhotenství kyselinou valproovou. Tento syndrom je způsoben hypofibrinogenémií. Rovněž byla popsána úmrtí způsobená kompletní absencí fibrinu. Hypofibrinogenémie se může objevit společně s poklesem hladin koagulačních faktorů. Nicméně, tento syndrom se musí odlišit od poklesu koagulačních faktorů dependentních na vitaminu K, který je způsoben induktory enzymů, jako je fenobarbital. Proto je třeba u novorozenců monitorovat počet trombocytů, hladiny fibrinogenu, koagulační faktory a provádět koagulační testy.
Byly popsány abstinenční příznaky, které se projevily u novorozenců matek léčených kyselinou valproovou.
Léčba kyselinou valproovou během těhotenství nesmí být přerušena bez konzultace s lékařem, jelikož každé náhlé přerušení léčby nebo nekontrolované snížení dávky může vést u těhotné ženy k epileptickým záchvatům, které mohou poškodit jak matku, tak i nenarozené dítě.
Manické epizody u bipolární poruchy
Přípravek Valproat-ratiopharm Chrono by neměl být používán během těhotenství a u žen ve fertilním věku, pokud to není nezbytně nutné (tj. v situacích, kde jiné léčby jsou neúčinné nebo nejsou tolerovány). Ženy ve fertilním věku musí používat během léčby účinnou antikoncepci.
Kyselina valproová je vylučována do mateřského mléka. Protože byla zjištěna pouze velmi malá množství, nepředstavuje to obecně riziko pro dítě a přerušení kojení není obvykle nezbytné.
(cs)
|