salt:hasText
| - Údaje od zdravých osob ukazují, že neexistují farmakokinetické nebo klinicky významné interakce mezi zolmitriptanem a ergotaminem. Nicméně, zvýšené riziko koronárního vazospasmu je teoreticky možné a souběžné podávání obou látek je kontraindikováno. Doporučuje se počkat nejméně 24 hodin mezi užitím přípravků obsahujících ergotamin a následným podáním zolmitriptanu. Opačně se doporučuje počkat nejméně šest hodin po použití zolmitriptanu a následným podáním přípravku obsahujícího ergotamin (viz bod 4.3).
Po podání moklobemidu, specifického inhibitoru MAO-A, došlo k mírnému (26 %) nárůstu AUC pro zolmitriptan a k trojnásobnému zvýšení AUC pro aktivní metabolit. Proto se pro pacienty užívající inhibitory MAO-A doporučuje maximální dávka 5 mg zolmitriptanu za 24 hodin. Přípravky se nemají užívat společně, jestliže se podávají dávky moklobemidu vyšší než 150 mg 2x denně.
Po podání cimetidinu, což je všeobecný inhibitor cytochromu P450, se poločas zolmitriptanu zvýšil o 44 % a AUC o 48 %. Kromě toho se zdvojnásobily hodnoty poločasu a AUC pro aktivní, N-desmethylovaný metabolit zolmitriptanu (183C91). Pacientům, kteří užívají cimetidin, se proto doporučuje maximální dávka 5 mg zolmitriptanu za 24 hodin. �S přihlédnutím k celkovému interakčnímu profilu nelze vyloučit interakci se specifickými inhibitory CYP1A2. Z tohoto důvodu se stejné snížení dávky zolmitriptanu doporučuje při současném podávání s látkami tohoto typu, jako je fluvoxamin a chinolony (např. ciprofloxacin).
Selegilin (inhibitor MAO-B) ani fluoxetin (SSRI) nemají žádný vliv na farmakokinetické interakce se zolmitriptanem. Nicméně při současném užívání triptanů a inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) nebo inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI) byly popsány případy pacientů s příznaky odpovídajícími serotoninovému syndromu (projevující se změnou duševního stavu, autonomní nestabilitou a neuromuskulárními poruchami), viz bod 4.4.
Absorpce a farmakokinetika zolmitriptanu se nemění v případě, že byl předtím podán sympatomimetický vazokonstriktor xylometazolin. Byly provedeny studie interakcí s kofeinem, dihydroergotaminem, paracetamolem, metoklopramidem, pizotifenem, fluoxetinem, rifampicinem a propranololem a nebyly zjištěny žádné klinicky významné rozdíly ve farmakokinetice zolmitriptanu nebo jeho aktivního metabolitu.
Stejně jako v případě ostatních agonistů 5HT1B/1D receptoru může zolmitriptan zpomalit absorpci jiných léčivých přípravků. Současné užívání přípravků s profylaktickým účinkem proti migrénám (např. beta-blokátory, perorální dihydroergotamin, pizotifen) nemá vliv na účinnost přípravku Zolwelham ani na výskyt nežádoucích účinků během léčby.
Farmakokinetika ani snášenlivost přípravku Zolwelham nejsou ovlivněny akutní symptomatickou léčbou migrény, např. paracetamolem, metoklopramidem nebo ergotaminem.
Do 24 hodin po léčbě zolmitriptanem se nemají podávat další 5HT1B/1D agonisté. Podobně je třeba zamezit podání zolmitriptanu během 24 hodin po podání jiných 5HT1B/1D agonistů.
(cs)
|