salt:hasText
| -
Při perorálním podání i kontrastním nálevu do tračníku může ioxitalamát příležitostně urychlit pasáž stolice následkem vyššího objemu podané tekutiny, vyvolat vodnaté průjmy nebo dráždění ke zvracení. Může dojít ke zvýraznění zánětlivých slizničních změn v trávicím traktu.
U nemocných s polykacími obtížemi může vést vdechnutí hypertonického roztoku kontrastní látky k zánětům průdušek a plic a ojediněle vyvolat edém plic.
V případě dosud neznámé přecitlivělosti na jód se mohou objevit alergické projevy různého stupně. Mírnější stupeň se vyznačuje pocity tepla a bolesti, nevolností, zvracením a zarudnutím kůže. Významnější reakce typu třesavky, horečky, pocení, bolesti hlavy, pocitu slabosti, chrapotu a pocitu dušnosti, vzestup nebo pokles krevního tlaku, tachykardie, angina pectoris, svědění, kopřivka a jiné kožní vyrážky, edémy, křeče, kýchání a slzení, které se mohou vyskytnout nezávisle na množství a způsobu podání, mohou být předzvěstí nastupujícího šokového stavu. Podávání kontrastní látky je třeba ihned přerušit - a pokud to vyžaduje stav pacienta, musí se zahájit cílená resuscitační léčba.
Těžké reakce, které vyžadují resuscitační léčbu, se mohou projevit oběhovými změnami provázenými periferní vazodilatací s následným poklesem krevního tlaku a reflexní tachykardií, zrychleným dýcháním, stavem vzrušení až zmateností, cyanózou a mohou vést až ke ztrátě vědomí.
Aby bylo možno na takový urgentní stav ihned reagovat, musí být pracoviště vybaveno pro poskytnutí neodkladné pomoci.
Ovlivnění funkce štítné žlázy a/ nebo ledvin nelze vyloučit.
(cs)
|