salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: centrálně působící sympatomimetika
ATC kód: N06BA04
Mechanismus účinku
Methylfenidát-hydrochlorid je mírné stimulans centrálního nervového systému (CNS). Mechanismus jeho léčebného účinku u ADHD není znám. Soudí se, že methylfenidát blokuje zpětné vychytávání noradrenalinu a dopaminu do presynaptických neuronů a zvyšuje uvolňování těchto monoaminů do extraneuronálního prostoru. Methylfenidát je racemická směs D a L-izomeru. D-izomer je farmakologicky účinnější než L-izomer.
Klinická účinnost a bezpečnost
V pivotních klinických studiích byla Concerta hodnocena u 321 pacientů, kteří již byli stabilizováni lékovými formami methylfenidátu s okamžitým uvolňováním a u 95 pacientů, kteří dříve nebyli léčeni lékovými formami methylfenidátu s okamžitým uvolňováním.
Klinická hodnocení ukázala, že účinky přípravku Concerta přetrvávají až 12 hodin, je-li přípravek užit jednou denně ráno.
Ve třech dvojitě zaslepených placebem kontrolovaných klinických studiích s trváním 5 až 13 týdnů bylo hodnoceno osm set devadesát devět (899) dospělých s ADHD ve věku 18 až 65 let. U přípravku Concerta byla prokázána určitá krátkodobá účinnost v rozpětí dávek 18 až 72 mg/den, nebyla však konzistentní po více než 5 týdnech. V jedné studii, ve které byla odpověď definována jako minimálně 30% snížení celkového skóre příznaků ADHD podle Conners‘ Adult ADHD Rating Scales (CAARS) v 5. týdnu (závěr) oproti výchozí hodnotě a předpokládalo se, že pacienti bez údajů při poslední návštěvě neodpovídali na léčbu, byl významně vyšší podíl pacientů odpovídajících na léčbu přípravkem Concerta v dávkách 18, 36 nebo 72mg/den ve srovnání s placebem. V dalších dvou studiích, za předpokladu, že pacienti bez údajů při poslední návštěvě neodpovídali na léčbu, byla početní výhoda u přípravku Concerta ve srovnání s placebem, ale statisticky významný rozdíl v podílu pacientů, kteří dosáhli předem definovaných kritérií, nebyl mezi přípravkem Concerta a placebem prokázán.
(cs)
|